Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kuruluşunun 88. Yıldönümü

09 Eylül 2011

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 88. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale CHP yönetimi Atatürk anıtına çelenk koydu.

CHP Çanakkale Milletvekilleri Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Evirgen ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtına çelen konulması ile başlayan tören İsmet İnönü heykelinin önünde devam etti. Törende bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, CHP’nin kuruluşunun 88. yıldönümünü coşku içinde kutladıklarını belirterek, “Bu kutlamalarla kurucumuz olan Mustafa Kemal Atatürk’e ve partimize bağlılığımızı açıkça gösteriyoruz. Bizim partimiz diğer partiler gibi 2-3 ayda kurulan bir parti değildir. Sivas Kongresi’nde, ulusun kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinde, Anadolu’nun çeşitli yörelerinde kurulmuş bulunan dernekler “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştiğinden, Sivas Kongresi aynı zamanda, CHP’nin de ilk kongresi olarak kabul edilmektedir. CHP’nin kuruluşu, bu kongre ile filizlenmiştir. Bu nedenledir ki, CHP için “Devlet kuran parti” tanımlaması yapılmaktadır” dedi. Yapılan konuşmanın ardından partililer Belediye İş Merkezi’nin yan kesiminde bulunan İsmet İnönü Heykelinin başına giderek burada saygı duruşunda bulundular.

CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 88. yıldönümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi’nin, hangi koşullarda, nasıl kurulduğunu, ülkemizin emperyalist güçlerden nasıl temizlendiğini unutmamamız gerektiğini anımsattı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin devamı olduğuna işaret eden Sarıbaş, şunları kaydetti:

“İlk Genel Başkanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, başta saltanat ve hilafetin kaldırılması olmak üzere, ulusal birlik ve bütünlüğümüzün sağlanması, eğitim ve adalet sistemimizin yeniden dizaynı, ülkemizi tüm alanda çağdaş medeni ülkeler seviyesine çıkaracak adımların atılarak ulusal sanayi ve ekonomimizin gelişmesine öncülük etmiştir. Partimiz, tek partinin tüm imkânlarına karşın, çok partili rejime geçişin zeminini oluşturarak Demokrasimizin öncü misyonluğunu üstlenerek, temel hak ve özgürlüklerimizin gelişmesi mücadelesini vermiştir.

Bugün 88. kuruluş yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Halk Partisi’nin, hangi koşullarda, nasıl kurulduğunu, ülkemizin emperyalist güçlerden nasıl temizlendiğini unutmamalıyız. Partimizi kuranlar, Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Mücadelesinin eşsiz kahramanlarıdır. Aradan bunca yıl geçmesine karışın, bugün ülkemiz her tarafından dış güçler ve işbirlikçilerinin kuşatması altında, Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Mücadelesi ile onurlanırken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temellerini oluşturan Devletçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Devrimcilik, Laiklik ve Cumhuriyetçilik ilkelerinin hala güncelliğini koruyarak Partimizi kuranların ne kadar isabetli ve ileriyi gören ilkeler benimsediklerinin haklı gururunu da yaşamaktayız.

Günümüzde adına ister açılım desinler, ister başka bir şey, dış güçlerin amacı Lozan Barış anlaşması ile oluşturduğumuz ulusal Birlik ve bütünlüğümüze kastetmekten başka bir şey değildir. Dün olduğu gibi bugün de bu güçlerin karışsında Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Bu nedenle ülkesine sahip çıkmak isteyen vatanseverlerin öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi’ne sahip çıkmaları gerekir Cumhuriyet Halk Partisine sahip çıkmak, bu ülkede yaşayan güzel insanların geleceklerine sahip çıkmaları demektir.

Bu vesile ile Partimiz Cumhuriyet Halk Partisi’nin 88. Kuruluş Yıldönümü dolayısı ile Partimizin en alt kademesinden en üst yöneticilerimize ve partimize gönül veren herkesi en içten duygularımla selamlıyor, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece Cumhuriyet Halk Partisi’nin var olacağı inancı ile saygılarımı sunuyorum.”

CHP’NİN KURULUŞUNUN 88. YILDÖNÜMÜ GELİBOLU’DA KUTLANDI
Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 88. yıldönümü bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde de düzenlenen törenlerle kutlandı.

CHP Gelibolu örgütü tarafından düzenlenen törene Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özcar, Kavakköy Belde Belediye Başkanı Necati Kopça, Bolayır Belde Belediye Başkanı Cavit Sezer, İlçe Başkanı Nihat Öner, CHP Kadın Kolları Başkanı Funda Kavas, CHP’li Belediye Meclis ve gençlik kolları üyeleri ile partililer katıldı.

Tören iskele meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Gelibolu CHP İlçe Başkanı Nihat Öner, partinin 88. kuruluş yıldönümünü kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek, “Atatürk, aklın ve bilimin insanların ortak değerleri için bir temel teşkil ettiğine inanırdı. Ulu önderimizin Cumhuriyetten sonra ikinci büyük eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 88. yılını kutladığımız bugün, Mustafa Kemal’in birinci eseri Cumhuriyet başta olmak üzere tüm eserlerini korumaya kararlıyız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir