Cumhuriyet Meydanı’nda “Cumhuriyet” Okudular

Cumhuriyet Meydanı’nda “Cumhuriyet” Okudular
02 Kasım 2016

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyon, Çanakkale’de protesto edilmeye devam ediliyor. Bugün Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ellerine aldıkları “Cumhuriyet” gazetesi ile birlikte, “Cumhuriyeti teslim etmeyeceğiz” açıklamasında bulundular.

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında; Pazartesi günü Cumhuriyet gazetesinin 18 yazar ve yöneticisi hakkında gözaltı ve arama kararı çıkartılmıştı. Gözaltına alınanların emniyet işlemleri devam ediyor. Çanakkale’de, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonlar sonrasında da çeşitli eylemler ile tepki gösteriliyor. Bugün saat 12.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çok sayıda vatandaş, ellerinde getirdikleri gazeteler ile objektiflerin karşısına geçtiler.
3
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belde Başkanı Ömer Faruk Mutan, Çanakkale CHP İl Başkanı Nejat Önder, CHP İl Kadın Kolları ve CHP’lilerin destek verdiği eylemde, farklı meslek odaları ile STK’larda hazır bulundu.
4
“Cumhuriyeti Teslim Etmeyeceğiz” 

Alanda topluluk adına açıklamada bulunan Hale Sarıçay ise, Gazeteci Örgütleri Platformu’nun aktardığı güncel verileri paylaştı. Cumhuriyete her iki anlamda sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Sarıçay, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
1
“Cumhuriyet tarihi boyunca, Türkiye halkı hiçbir dönem görülmemiş, sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel cendere altında yaşamaya çalışıyor. Gazeteci örgütleri platformuna göre, hafta sonu yapılan son KHK’ler ile 2 haber ajansı, 3 dergi, 10 gazete daha kapatılmıştır. 15 temmuz tarihinden bu yana 170 basın organı kapatılmış, cezaevinde bulanan gazeteci sayısı  105’e yükselmiş, basın kartı iptal edilen gazeteci sayısı 777’i bulurken işinden olan gazeteci sayısı 2500’ü geçmiştir. Bu rakamlar ülkemizin basın özgürlüğünün geldiği son hali sergiliyor. Cadı avı nihayet, ülkenin en köklü gazetesini hedef aldı. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona gerekçe FETÖ, PKK üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek olarak açıklandı. Operasyon şekli ve hedefi, tamda FETÖ örgütünün yapacağı cinstendir.  Yani yapılan FETÖ ile mücadele değildir ,onlara destek görüntüdedir. Hoyratçadır, derhal durdurulmalı ve gözaltılar sonlandırılmalıdır. Cumhuriyete her iki anlamda sahip çıkmazsak bu operasyonlar hayatımızın bir parçası olmaya devam edecektir.”
2
6
9

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir