Defterdar Işık, Çanakkale Ticaret Borsası’nı Ziyaret Etti

Defterdar Işık, Çanakkale Ticaret Borsası’nı Ziyaret Etti
27 Şubat 2014

Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftasının 25’nci yıl etkinlikleri kapsamında Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, Ticaret Borsası Meclisini ziyaret etti.

Defterdar Mustafa Işık ve heyeti tarafından yapılan ziyarete Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Salamon Halyo ve Gökhan Uysal, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Zakir Tanrıkulu, Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Yıldırım ve Genel Sekreter Sevcan Elver hazır bulundu.

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, 25.vergi haftası etkinlikleri nedeniyle Vergi Haftasını nedeniyle yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti belirtti. Deniz, Defterdarlığın kurum olarak ağır bir yükümlülük taşıdığını, Çanakkale’nin gelir ve giderlerindeki dengeyi sağlamak adına yürütülen çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletti. Çanakkale Ticaret Borsası olarak Tarım ve Hayvancılık sektörlerinin temsilcileri olduğunu belirten Meclis Başkanı Deniz, Çanakkale’deki tarımsal ürün desenini ile ilgili Defterdar ve heyetine ayrıntılı bilgiler verdi.

Meclis Başkanının ardından söz alan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Ticaret Borsası’nın işleyişi, yapısı ve Borsamız sektör kurulları ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Ayrıca Halyo, Borsaların belge sisteminin yerleşmesi, vergi kaçağın önlenmesi açısından ve stopaj vergisinin ödenmesi açılarından büyük ölçüde yararları olduğunu belirtti.

Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık; Vergi Haftası dolayısıyla kurumları ziyaret ettiklerini belirterek, kayıt dışının en önemli sorunlardan biri olduğuna işaret etti. “Alınan önlemlere rağmen kayıt dışı maalesef devam ediyor. Ekonomide yüzde 30-37 civarında bir payı olduğunu tahmin ediyoruz. Vergide adalet ve tabana yayılma gerekiyor. Bu konuda biraz eksiklerimiz var ama düzelecektir. Herkes kazandığından hakkıyla vergi verirse, vergi bilinci yerleşirse, kayıt dışı azalacak, ekonominin önü açılacaktır” diye konuştu.

Ayrıca Defterdar Işık, Yozgat’ta yürüttüğü Sınırsız Köy Projesi hakkında bilgi vererek, Çanakkale gibi tarımın oldukça yüksek verimle yapıldığı bir ilde, Ticaret Borsası ile böyle bir proje gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Defterdar Mustafa Işık’a ziyaretin ardından Ticaret Borsası olarak 25. Vergi Haftası ziyareti anısına plaket takdim edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir