“Demokrasi Bir Gece Değil, Bir Ömür Boyu İçselleştirilmeli!”

21 Temmuz 2016

Çanakkale CHP İl Başkanı Nejat Önder, 15 Temmuz darbe girişimi ardından süren olayları değerlendirdi. Darbe girişiminin düşündürücü olaylara neden olduğunu söyleyen Önder, ayrıca demokrasi kavramının anlamına vurgu yaptı.

CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder’in konuşmasından satır başları:

Erlere İnsanlık Dışı Uygulamalar Yapıldı 

“Cumhuriyet Halk Partisi tarihi Türkiye’nin demokrasi tarihiyle özdeştir. Bu bağlamda darbeyi, kalkışmayı kimin yaptığına bakmaksızın her zaman demokrasi dışı müdahalelerin net bir şekilde karşısında durmaya devam edeceğiz.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşı çıktığımız darbe girişiminden sonra demokrasiye sahip çıktığını söyleyen bazı kendini bilmezler FETÖ tarafından kandırılmış er ve erbaşlara çeşitli insanlık dışı uygulamalar yapmıştır.  Askerlik yapan bilir , siz emir altındaki er ve erbaşı linç edemezsiniz. Ne günahı var o çocukların! O çocukları biz ellerine kına yakarak askere gönderiyoruz. Darbeye teşebbüs edenlerinde, demokrasiyi siper edinip insanlık dışı uygulamalarda bulunanlarında yargılanmasını talep ediyoruz.”

Demokrasi Demekle Demokrat Olunmaz

“Demokrasi öyle bir gecede sahip çıkılacak bir olgu değil bir ömür boyu içselleştirilmesi gereken bir olgudur. Demokrasilerde marifet mağdur olunca meydana çıkmak değil, güç senin elindeyken de herkese eşit, şeffaf ve hakkaniyetli davranabilmek, ifade ve düşünce özgürlüğü, basın ve medya özgürlüğü, kuvvetler ayrılığının korunmasını sağlayabilmektir. Demokrasi demekle demokrat olunmaz. Demokrasi sonradan olan bir olay değildir. İnsanların ağır bedeller ödediği süreçlerdir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi yolunda ağır bedeller ödemiştir. İdam masaları kurulmuştur. Her darbe sonrası en ağır bedeli Cumhuriyet Halk Partisi ödemiştir. Bundan sonra da Atatürk İlke ve Devrimleri, Demokrasi ve Cumhuriyet uğruna her türlü bedeli ödemeye hazırız.  Bildiğiniz gibi, ısrarla güçlendirilmesini savunduğumuz parlamenter demokrasimizin, gözbebeği Türkiye Büyük Millet Meclisimize bomba atılmıştır. Bu basit ve kabul edilebilir değildir. Meclis demokrasisini terk edip tek adamlığı savunanların olması sebebiyle bu olay ayrıca üzücü ve düşündürücü bir olaydır.”

Başkanlık Sistemi Açıklaması Duymak İstemiyoruz

“Ülkemizin içinden geçtiği bu karışık dönemin ardından,  bizler bazı kesimlerden ‘’Bakın yaşananları hep birlikte gördük. Artık parlamenter sistem Türkiye’ye dar geliyor, Tek çıkış yolumuz Başkanlık Sistemi’’ minvalinde cümleler duymak istemiyoruz. Mecliste grubu bulunan dört siyasi parti ‘’Darbe Karşıtlığında’’ uzlaşmış ve milletin takdirini kazanmışken, bu güzel tabloyu bozmaya tek adam sevdalılarının hakkı yok diye düşünüyorum.”

Yersiz Bir Açıklamaydı!

“Türkiye henüz 15 Temmuz travmasını atlatamamışken, Cumhurbaşkanı’nın ‘’Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı isteselerde istemeseler de inşa edeceğiz.’’ Çıkışını yersiz, zamansız, tahrik edici olarak yorumluyorum.  Türkiye olarak ayrışmaya değil, bütünleşmeye. Kavgaya değil, sevgiye hoşgörüye ihtiyacımız var.  Toplumun vicdanında derin yaralar açan bu olayı böyle bir üslupla gündeme getirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ayrıca, Gezi şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaya kimsenin hakkı yok.”

Ergenekon ve Balyoz’u Kim Tertipledi Herkes Biliyor
“Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin geçmiş 8-10 yıl gündemini işgal eden Ergenekon ve Balyoz davalarının düzmece olduğunu savunduk ve geçte olsa haklılığımız ortaya çıktı. Bu düzmece davaların cemaat tarafından tertiplendiğini artık herkes biliyor. Öyle ki Balyoz Davası’nda Darbeye Teşebbüs suçundan 3 Yıl 5 Ay tutuklu yargılanan ve bu düzmece davadan beraat eden Yusuf Kelleli 15 Temmuz darbe girişimine destek vermemiştir. Ve son olarak Antalya İl Jandarma Komutanlığı’na atanmıştır.Biliyorsunuz son yıllarda cemaatle bağlantılı olarak birçok sınav skandalı yaşandı.Sızdırılan sorular, cevaplama optiğindeki şifrelemeler sayesinde, kul hakkı yiyerek devlete yerleşmiş kişilerin tespit edilmesini ve işlem yapılmasını talep ediyoruz.”

Vatandaşları Taksim’e Davet Ediyoruz! 

“Ve son olarak Demokrasi yanlısı, Cumhuriyet Sevdalısı herkesi 24 Temmuz Pazar günü saat 18:00’da Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek ‘’Cumhuriyet ve Demokrasi Buluşması’’ için Taksim’e davet ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle darbeye direnirken vefat eden şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Yaralılara acil şifalar diliyor ve milletimize geçmiş olsun diyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir