Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarını Anma Yürüyüşüne Biber Gazlı Müdahale

06 Mayıs 2012

Çanakkale’de Halkların Demokratik Kongresi ve Çanakkale Gençlik Meclisi üyesi grubun Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin yıldönümü dolayısıyla yapmak istediği yürüyüşe polis biber gazıyla müdahale etti.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin yıldönümü nedeniyle anma etkinliğinde bulunan Halkların Demokratik Kongresi ve Çanakkale Gençlik Meclisi üyesi 30 kişilik grup, Çarşı Caddesi’nde yürüyerek Saat Kulesi Meydanı’na gitmek istedi. Çanakkale Emniyet müdürlüğü Güvenlik Şubesi Ekipleri, gruba slogan atıp, trafiği aksatacak şekilde toplu olarak yürüyemeyeceklerini, gösteri yasasına muhalefet ettiklerini bildirerek dağılmalarını istedi. Ancak, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu ellerinde pankartlar ve “Faşizme Karşı Denizler’i Yaşatacağız” yazılı bir afiş bulunan grup, slogan atmakta ısrar edip yürümeyi sürdürünce Çevik Kuvvet ekiplerinin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı. Kısa süreli arbede sonrası kaçarak geriye çekilen grup, tekrar slogan atınca polis ikince kez biber gazı sıktı.

Çanakkale’nin en işlek yerlerinden Çarşı Caddesi’ndeki bu müdahale sonrası alışveriş için orada bulunan birçok vatandaş da biber gazından etkilendi. Bu sırada bir bankanın ATM cihazından para çeken bir kadın biber gazından etkilenerek yere yığıldı. Fenalık geçiren kadını gazeteciler kolundan tutarak bulunduğu yerden uzaklaştırdı. Çok sayıda esnaf, işyerleri önündeki eşyalarını toplayıp dükkanlarını kapattı. Daha sonra yürümeyeceklerini bildiren grup basın açıklaması yaparak dağıldı.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir