Deniz Kuvvetleri Komutanı Bilgel’den Vali Tuna’ya Ziyaret

17 Şubat 2012

Kendisine bağlı birlikleri denetlemek üçere Çanakkale’ye gelen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale’nin Türk tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Çanakkale, Deniz Kuvvetleri açısından da çok özel önemi olan bir bölge. Burada her sene tatbikat ve törenler yapılıyor. Ayrıca Çanakkale Deniz Savaşları ve yaklaşan 18 Mart törenleri sebebiyle kutlama hazırlıklarına başladık. Önümüzde yoğun bir tören trafiği var. Mart ayı hazırlıklarına başladık. Arkasından nisan ayında yine törenlerimiz devam edecek. Bir taraftan Marmara’ya hitap ediyor, bir taraftan da Ege Denizi’ne komşu olmamız dolayısı ile de burada adalarımız var. Çanakkale, Türkiye’nin en batısındaki il olarak bir hassasiyet ve stratejik önem arz ediyor. Bu vesileyle ilimize her sene yerli yabancı ziyaretçilerimiz geldiği gibi Genelkurmay Başkanlığımızdan, Deniz Kuvvetlerimizden de çok kıymetli misafirlerimiz geliyor. Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanımızın da valiliğimizi ziyaret etmesi bizleri mutlu etti” dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel de bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’ye geldiğini belirterek bu vesile ile Vali Tuna’ya nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade etti.

Gazetecilerin 24 Nisan Anzak Törenleri öncesi düzenlenen toplantıdan Fransız ataşelerinin çıkarıldığı haberleri konusundaki soruları üzerine bir açıklama yapan Vali Tuna, “Burada geçen sene de böyle bir toplantı olmadı. Yani henüz zamanımız da var. Şimdi 18 Mart’a odaklandık. Ama zaten Çanakkale ölçeğinde öyle çok ülkelerin temsilcilerin katıldığı bir toplantı yapmıyoruz. Öyle bir sorun olacağını düşünmüyorum” dedi.

Vali Tuna, ziyaretin ardından günün anısına Oramiral Bilgel’e üzerinde Şehitler Abidesi resmi bulunan tablo ile Çanakkale 1915 Mecmuası’nı hediye etti. Oramiral Bilgel de Vali Tuna’ya, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının şildini takdim etti.

Ziyarette Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu da hazır bulundu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir