Deniz Ortasında Duygusal Tören

01 Temmuz 2012

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 86. yıldönümü, bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de törenlerle kutlanırken, deniz şehitleri için de Çanakkale Boğazı’nın mavi sularına çelenk bırakıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Çanakkale Liman Başkanlığı adına Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Liman Başkanı Cem Murat Yıldırım, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 86. yıldönümünü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım konuşmasında Çanakkale’nin tarihin hiçbir döneminde denize ve denizciliğe yabancı olmadığını belirterek, “Ancak denizciliğin üzeninde kara bulutların dolaştığı, yabancıları denizlerimiz, deniz ticaretimiz üzerinde hak iddia ettiği ve bir dönem bu iddialarla hayata geçirdikleri dönemler maalesef olmuştur. Ne mutlu ki, bu millet verdiği büyük mücadele ile bu ülke topraklarında ve denizlerindeki hükümranlık haklarını Lozan Barış Anlaşması ile tescillemiştir” dedi.

Deniz ortasında tören düzenlendi
Cumhuriyet meydanındaki törenin ardından protokol mensupları Kilitbahir feribotu ile denize açıldı. Çanakkale Boğazı’nda deniz şehitleri için mavi sulara çelenklerin bırakılmasının ardından tören sona erdi. Tören kapsamında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörler de denizde su sıkarak gösteri yaptı.

Törene Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü ,Belediye Başkan Vekili Oğuz Teoman, Boğaz Garnizon Komutanlığı temsilcisi ile daire müdürleri ve yetkililer katıldı.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir