Denizden Bir Kamyon Çöp Çıkartıldı

16 Haziran 2012

Ak Parti Çanakkale Sosyal İşler Başkanlığı Çevre Koruma Haftası nedeniyle kordon boyunda deniz temizliği yaptı.

Aralarında dünya rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy’un da bulunduğu dalgıçlar tarafından boğazdan çıkarılan çöpler ise görenleri hayrete düşürdü. Çöp ve plastik atıkların yanı sıra büyüklü küçüklü çok sayıda araç lastiğinin de çıkarıldığı etkinlikte Çanakkale Boğazı’ndan 2 saatte 1 kamyon çöp çıkartıldı.

Etkinlikte konuşan Ak Parti Sosyal işler Başkanı Ahmet Çiçek “Ak Parti olarak çevre konusunun yılda sadece bir haftaya sıkıştırılmasının uygun olmadığını, yaşamımızın her anında duyarlı olmamız, hatta yaşamımızı şekillendirirken referans almamız gereken en önemli kavram olduğunu düşünüyoruz” dedi. Çiçek sözlerine şöyle devam etti. “Ak Parti olarak insan odaklı politikalar üretilmiş, ekonomide büyüme hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiş ancak çevre hiçbir zaman göz ardı edilmemiştir. Ak Parti iktidarı ile denizlerimiz artık daha temiz. 2002 yılında deniz kirliliği ölçüm istasyonu sayısı sadece 26 iken iktidarımız döneminde 231 ölçüm istasyonu kurulmuş, mavi bayraklı plajlarımızın sayısını 140’tan 314’e çıkarılmıştır. Yine hükümetimiz tarafından Çanakkale Belediyesi’ne atık su arıtma tesisi ve kolektör hattı yapımı için 1.500.000,00 TL’si hibe olmak üzere İller Bankası’ndan toplam 25.000.000,00 TL kredi sağlanmıştır. İnşallah bu proje tamamlandığında şehrimiz yıllarca Kordon Boyun’a akan kanalizasyon ayıbından kurtulacak, turizm ve balıkçılık açısından Çanakkale’nin en önemli değerlerinden biri olan denizlerimiz kurtarılmış olacaktır. Çanakkale’mizi ilgilendiren özellikle son zamanlarda yoğun spekülasyon yaratılan altın konusu bizimde üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir meseledir. Şu anda Çanakkale belediyesi ve muhalefetin Kaz dağlarındaki altın aramalarına gösterdikleri hassasiyeti samimi bulmuyoruz çünkü yıllardır kanalizasyonları denize akıtan, şehrin içinde plansız proğramsız bir şekilde çöp depolayan, kanalizasyon sorununu çözemeyen insanların samimi olduklarına inanmıyoruz. Ak Parti olarak biz Kaz Dağları’nın doğal yapısının bozulmasına asla izin vermeyiz, bu konunun spekülasyon malzemesi yapılmasına kesinlikle karşıyız, bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor ve gerekli denetimleri yapıyoruz. Çevreye bu denli değer veren, koruyup kollayan bir hükümetin elbette bu tabiat harikası yöreyi haritadan sileceğini söylemek sanırız ki insaftan, izandan uzak bir yaklaşımdır. Herkes bilmelidir ki biz de çocuklarımız da burada yaşıyoruz. Aynı havayı soluyup aynı suyu içiyoruz. Ancak biliyoruz ki Çanakkale’ye ayrı bir değer veren, Çanakkale’yi marka yapmaya çalışan hükümetimizin ilimiz menfaatine olmayan hiçbir kararın altında imzası olmayacaktır. Biz Ak Parti olarak “çevre ve çevreciliğin partisi” olmadığına inanıyoruz. “Çevre ve çevrecilik” siyasetin de siyasetçinin de üzerinde bir üst kavramdır. Çevre insanlık için istismarı ve demogojisi yapılamayacak kadar önemli bir olgudur.”

Etkinlikte konuşan Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Adnan Öncü ise parti olarak çevre temizliğine büyük önem verdiklerini belirtti. Çanakkale Belediyesi’nin bu konuda gereken önemi vermediklerine inandıklarını ifade eden Öncü “Çanakkale Belediyesi’nin çevre temizliğinde, yapmış olduğu yol çalışmalarında, alt ve üst yapı çalışmalarında, imar konularında da bir çevre kirliliğinin yaratıldığını düşünüyorum. Ayrıca, son dönemde Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne yapılan operasyonu, belediyenin iç kirliliği olarak görüyorum. Belediyenin iç organlarındaki temizliği yapmasını istiyorum. Bu kapsamda Belediye Başkanı’nın operasyonunun yargı sürecinde yaptığı açıklamayla 1 hafta sonra yaptığı açıklamalar birbirini tutmuyor. Bu durum iç organlarının kirliliğinin yanında, sindirim sisteminin de bozukluğunu gösteriyor. Belli bir karın ağrılarının olduğunu ortaya çıkarıyor” diye konuştu. Öncü, sözlerini, “Çevre konusunda Ak Parti olarak duyarlılığımız had safhada ancak Çanakkale konusundaki hassasiyetimiz daha fazla” şeklinde sonlandırdı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir