Denizgöründü Köyü Muhtarından Referandum İddiası!

26 Temmuz 2010

Çanakkale merkeze bağlı, nüfusu en kalabalık Alevi köylerinden birisi olan Denizgöründü’nün muhtarı, 12 Eylül 2010’daki anayasa değişikliği referandumunda çıkmasını istediği “Evet” oyu için karara karşı olan köylülerle muhtarlığını ortaya koyarak iddiaya girdi.

Denizgöründü Köyü Muhtarı İbrahim Kahya, halk oylamasının siyaset üstü bir durum olduğunu ancak birilerinin bu işi AK Parti ile diğer partilerin yarışına benzettiğini vurguladı. AK Partili olanın da olmayanın da yaşanan süreçlere bakarak “Evet” denmesinden başka çıkar yolu bulunmadığını söyleyen 74 yaşındaki Muhtar Kahya, il merkezine 18 kilometre uzaklıktaki, 80 hane ve 350 nüfuslu köyünde “Evet” çıkacağından emin olduğunu söyledi. Kahvehanede referandumu tartıştıklarını, bazılarının “Hayır” Oyunun yüksek olduğunu söylemesi üzerine iddialaştıklarını anlatan Kahya, muhtarlığını gelecek ve çıkar kaygısı yapmadan ortaya koyduğunu söyledi. Anayasa değişikliklerini demokratikleşme anlamında çok önemli bir fırsat olarak gördüğünü kaydeden İbrahim Kahya, “Tamamı Alevi olan köyümüzde ‘Evet’ çıkacağına o kadar eminim ki gözümü kırpmadan muhtarlık için iddiaya girdim. Eğer 12 Eylül’de benim köyümde ‘Hayır’ çıksın, ben de iki yılını tamamladığım muhtarlık sürecimi, istifa etmek suretiyle sonlandıracağım. Fakat adım kadar eminim ki hiç kimse, bu düzenin böyle devam etmesinden yana değil. Burada söz konusu olan bir siyasi partinin kazanması ya da kaybetmesi değil, ülkenin geleceği, çocuklarımızın geleceğidir.” şeklinde konuştu.

Alevi köyleri arasında en görkemli camiyi, önceki muhtarlık döneminde köylülerin karşı çıkmasına rağmen kendisinin yaptırdığını belirten Kahya, içki içmek isteyene de ibadetini yapana da karşı çıkmadıklarını sözlerine ekledi. Bazı aza ve köylüler tarafından haksızca eleştirildiğini söyleyen Muhtar Kahya, “Türkiye genelinde olduğu gibi köyde de iyi bir şeyler yapan kişiye saygı duyulmuyor. Köyün alt yapısını tamamlayarak tüm evleri su şebekesine bağladık. Yollarımızı parke taşlarla döşedik. Eğer ülke iyi yönetilirse, kırsal kesime de hizmet olarak yansır. Hizmetlerin artarak devam etmesi, ülke ekonomisinin daha da iyi olması için vicdanı olan herkesin bu referanduma ‘Evet’ demesi gerekir.” diye konuştu.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir