Desteklenecek Tarım Ürünleri Açıklandı! Üzüme Destek Yok…

22 Ekim 2016

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamındaki havza/ilçe bazında desteklenecek ürünlerin dağılımı belirlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatlarıyla tarım faaliyetlerinin planlama çerçevesinde yapılması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu model ile belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri yayınlandı. Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında; buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerinden oluşan 19 ürün bazında değerlendirme yapıldı. 2017 sezonunda uygulamasına geçileceği bu model kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin; kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Çanakkale’de Desteklenecek Ürünler

Bu kapsamda Çanakkale’de desteklenecek ürünler arasında ise daha çok arpa, buğday, çeltik ve mısır yer alıyor. Çanakkale’de en fazla üretim desteği çeşidini ise Gelibolu ilçesi almakta. Fakat önceki yıllarda da uygulandığı gibi üzüme yeniden destek verilmemesi, üreticiler tarafından tepki çekeceğe benziyor.
1

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir