Devinim Temalı Film Gösterimi

21 Ocak 2010

Çanakkale 2010 kapsamında 21 Ocak Perşembe Günü saat 18.00’da Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi’nde (Belediye İş Merkezi’nin at katında) “Devinim Temalı Film Gösterimi” etkinliği gerçekleştirilecektir.

1) Bir Han Hikayesi – Yönetmen: Zeliha Kaya
1889 yılından bu yana Çanakkale’de bulunan Yalı Hanı’nda hayat kimi zaman çok renkli olmuş, kimi zamanda sessizliğe bürünmüştür. Bir bakıma ülkenin durumunu dünden bugüne yansıtan bir ayna olmuştur. Bir dönem talikalara ev sahipliği yapan han, bir dönemse devrimci gençliğin buluşma mekanı olmuştur. İşte bu belgesel, içinde yaşananlarla mimari yapı olmanın ötesine geçen bir hanın hikayesidir.
Gösterim sonrasında filmin yönetmeni Zeliha Kaya ile kısa bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

2) Obras – Yönetmen: Hendrick Dusollier
Bilgisayarda yapılmış olan bu çalışma, Barselon’daki bir mahallenin yıkımı ve tekrar inaşasının ardında, sizlere grafik ve sesler eşliğinde, kentlerdeki değişimi anlatan şiirsel bir gezi öneriyor.

3)Göç Kuşağı – Yönetmen: Mustafa Karakaya
Tüm hatıralarını Selanik’te bırakıp Akdeniz vapuruyla geldiler. Bomboş evler, verimsiz topraklar karşıladı onları. Ama her şeye razıydılar. “Yeter ki Türk topraklarına ayak basalım, iki aykalı tavuğumuz oldun diyordu Huriye Teyze. Muhacirdi onlar ve ömür boyu muhacir kalacaklardı.

4)Arka Bahçede Yıkım – Yönetmen: Murat Balkı
“Kentsel Dönüşüm Projesi” adı altında yürütülen ve İstanbul’da 95 bine yakın ev ya da gecekondunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan uzun vadeli yıkım porjesine karşı açıdan bir bakış denemesidir. Yönetenlerin kentin yeniden yapılandırılması olarak tanımladıkları bu projenin, emekçilerin ve en alttakilerin hayatına nasıl yansıdığına ve geleceklerine ilişkin bir tanıklık çabasıdır bu belgesel.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir