Devlet Bakanı Şimşek’e Roman Mahallesinde Davullu Zurnalı Karşılama Töreni

14 Şubat 2009

Bir dizi açılış ve konferansa katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Lapseki ilçesindeki seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında mahallelerinin yıkılmasını istemeyen Romanlar, Devlet Bakanı Şimşek’ten evlerini yapmayı düşündükleri arsanın kendilerine verilmesini istedi.

Seçim bürosunu Romanların yaşadığı Şen Mahallesi’nde açan AK Parti Lapseki İlçe Teşkilatı, açılışa Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’i davet edince mahalleli adeta bayram yaptı. Davul zurnaları eline alan mahalleli, sabahın erken saatlerinden itibaren sağanak yağmura aldırış etmeden seçim bürosunun önüne koştu. Yağmur altında saatlerce bakanın gelmesini bekleyen mahalleli, davul zurnalarla karşıladıkları Bakan Mehmet Şimşek’e sıkıntılarını iletti. Bakan Şimşek, “Belediye Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bu mahalleyi kaldırmak istiyormuş. Ancak sizler bunu istemiyormuşsunuz. Bence kentsel dönüşüm sayesinde burası daha modern bir hale gelebilir. Bunu iyi düşünün ve belediye ile ortaklaşa hareket ederek işi çözümleyin” diye konuştu.

Bu sözlere ilginç cevaplar veren mahalleliler Bakan Şimşek’e, “Bizler hepimiz müzisyen aileleriz. Apartmanlarda davul zurna çalarak başka kişileri rahatsız etmek istemeyiz. Bize arka taraftaki arsayı versinler. Biz evlerimizi oraya yaparız ve kimseyi de rahatsız etmeyiz” dediler.

Ardından pazar yerini gezen Bakan Şimşek, esnaflarla bir süre sohbet ederek 6 kilogram portakal aldı. Verdiği parayı kabul etmek istemeyen esnafa zorla para veren Şimşek, son olarak bir kahvehaneye girerek vatandaşlarla konuştu. Bir vatandaşın şeftali üreticilerinin sorunları hakkındaki soruyu cevaplayan Şimşek, “Şeftali şu anda dünyada en çok rağbet gören meyve sularından bir tanesi. Tabii siz sıkıntınızda haklısınız. Tarladan topluyorsunuz ve tesisiniz olmadığı için bunlara işlemeye gönderiyorsunuz. Bu da sizi olumsuz olarak etkiliyor. Onun için tarıma dayalı sanayiye geçmemiz lazım. Ona geçtiğimiz zaman işte bu ürünleri çok daha iyi değerlendireceksiniz” ifadelerini kullandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir