Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde Restorasyon Krizi

17 Ocak 2011

Çanakkale’de, 2010 yılı Haziran ayı sonunda restorasyon çalışmalarına başlanmasına rağmen yapılan eksik keşif sebebiyle yıl sonunda çalışmalarına ara verilen kordon boyundaki Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

9 yıl önce restore edilmesine rağmen ahşap olan dış cephesi eskiyen galerinin eski haline getirilmesi için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü geçen yıl onarım başlatmıştı. Bakanlık ile yapılan görüşmelerden sonra binanın restorasyonu için ihale yapılmış ve 2010 yılı sonunda tamamlanması planlanan onarımın 500 bin TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Ancak 6 ayı geçen çalışmada, teknik personelin eksik keşif yapmasından dolayı, yapılan 500 bin TL’lik harcamaya rağmen Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi’nin restorasyonu yarım kaldı. İhale bedelinin yüzde 50’sinin üzerinde ilave kaynak gerektirdiğini ifade eden yetkililer, Güzel Sanatlar Galerisi’nin restorasyonu için yeniden ihaleye çıkılacağını söyledi.

Tarihi binanın ahşap kısmının kış ortasında açıkta kalması çürüme tehlikesini daha da arttırırken, vatandaşlar ihalenin bir an evvel yapılıp binanın eski görünümüme kavuşturulmasını istiyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir