Devrim Cenk Ulusoy Kendi Rekorunu Kıramadı

01 Ağustos 2010

Dikey dalışta 83 metre ile dünya rekorunu elinde bulunduran Milli Sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesi açıklarında tek nefeste 85 metre derinliğe dalıp dikey dalışta yeni dünya rekoru denemesini kulağında meydana gelen sorun sebebiyle başaramadı.

Sabah erken saatlerde teknelerle rekor denemesinin yapılacağı Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde 8 mil açığındaki Arıklı altı mevkiine giden dünya rekortmeni milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, yaklaşık 45 dakika boyunca ön hazırlık yaptı. Kale Grubu markalarından Çanakkale Seramik ve Kalebodur sponsorluğunda gerçekleştirilen rekor denemesini Eski Devlet Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Ayvacık Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Onursal Başkanı ve Kurucusu Murahhas Azası Dr. H. İbrahim Bodur, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ile çok sayıda vatandaş takip etti.

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’ndan (TSSF) yetkililerin de hazır bulunduğu ilk rekor denemesinde 71 metre derinlikten geri dönen rekortmen sporcu, ikinci denemesinde ise 61 metreden geri dönmek zorunda kaldı. Rekor denemesi sonunda açıklamalarda bulunan başarılı sporcu kulağında meydana gelen sorunun kendisini zorladığını belirterek, “Bu sağlık probleminin ardından bir de konsantrasyon bozukluğu olunca zorluk yaşadım. İlk denememde 71 metreye kadar indim ve sonra geri döndüm. İkinci denememde ise bunu başarabileceğine inandım. Ancak 61 metreden sonra hipotermi geçireceğimin farkına vararak sağlığımın daha önemli olduğu bilincinde geriye döndüm. Buradan şunu açıkça söylemek istiyorum. Bu rekoru 100 metreye kadar getireceğim” dedi.

Milletvekili Tüzmen ise, Devrim Cenk Ulusoy’un başarılı bir sporcu olduğunu belirerek, “Başarılı sporcumuzun sağılığı daha önemli. Ben kendisinin bu rekoru çok daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye Su Altı Federasyonu Başkanı İnkılap Obruk da göreve geldiğinde başarılı çalışmalarıyla göz dolduran başarılı sporcunun neden milli takıma alınmadığını sorduğunu belirterek, “Kendisinin vücudunda dövmeler olması sebebiyle milli takıma alınmadığını öğrenince hem üzüldük, hem de sevindik. Kendisini milli takıma almamızın ardından da başarılı dereceleri ile ülkemize madalyalar kazandırdı. Buradan devlet büyüklerimize de bu spora verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Devlet büyüklerimizin bu sporla ilgilenmeden öte sporun içine girmeleri bizleri mutlu ediyor. Devrim Cenk Ulusoy’un bu rekoru çok daha iyi yerlere getireceğine inancım tam” dedi.

DEVRİM CENK ULUSOY KİMDİR?
Devrim Cenk Ulusoy 2 Ocak 1973 tarihinde İstanbul’da doğdu. Spor hayatına 5,5 yaşında, İstanbul Kuruçeşme’deki Galatasaray Adası’nda başladı. İlk 2 yıl, üst üste birincilik alınca Yılmaz Özüak’ın dikkatini çekti ve lisanslı olarak Galatasaray Kalamış Tesisleri’nde resmi spor hayatına adım attı. 9 yaşında ilk kez milli oldu. İstanbul Yüzme İhtisas ve Yeşilyurt Spor Kulübü’nde spora devam etti. Bu kulüplerde antrenörlüğünü üstlenen Hikmet Özün ve Ahmet Bozdoğan, ilerleyen dönemlerdeki başarılarına hazırlanmasında büyük emeği geçti. Yurtiçi ve yurtdışındaki yarışmalarda 500’den fazla madalyayla başarılara imza attı. 3 yıllık monopalet kariyerinde, çok sayıda Türkiye şampiyonluğu elde eden yüzücü, o yıllarda Caddebostan Balıkadamlar Kulübü hocalarından Barbaros Çeliköz’le çalışma fırsatı buldu. 2002’de, Mehmet Günaydın vasıtasıyla Çanakkale Sualtı Kulübü’nde “serbest dalış branşı” üzerine çalışmaya başladı. Günaydın’la, ilk yıllarda uluslararası rekorların üzerinde dereceler elde ederken, çok sayıda Türkiye rekorunu da yeniledi. İlk resmi dünya rekorunu 2005’te İspanya’nın Tenerife adasında yapılan Dünya Şampiyonası’nda elde etti. 2008 yılında Antalya’nın Tekirova beldesinde düzenlenen denemede 2 dakika 24 saniyede, 83 metre 10 santimetre derinliğe inerek dünya rekoru kıran milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, İtalyan Umberto Pellizari’ye ait olan 80 metrelik serbest dalış rekorunu egale etti. Bu branştaki 6 yıllık kariyerinde 20’nin üzerinde Türkiye rekoru, 6 resmi dünya rekoru ve 2 resmi Avrupa rekoru bulunan Ulusoy’un, aynı zamanda 2 Dünya şampiyonluğu, 1 Avrupa şampiyonluğu ve 1 Dünya ikinciliği bulunuyor. Cumhuriyet’in 87. yılı şerefine 29 Ekim 2010 tarihinde Çanakkale’de “87 metre”ye dikey dalış gerçekleştirerek bir resmi dünya rekoru denemesi daha yapacak olan Devrim Cenk Ulusoy’un 2010 hedefleri arasında: Türkiye Şampiyonası’nda kendisine ait Türkiye rekorunu yükseltmek, Ekim 2010 Tennerife İspanya’da milli takım ile yurt dışında Avrupa Şampiyonası’na gidip, kendisine ait Avrupa rekorunu daha yukarıya taşımak bulunuyor. Devrim Cenk Ulusoy halen Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı Köyünde ailesi ile birlikte yaşıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir