Diş Tedavileri Sigorta Kapsamından Çıkıyor Mu?

Diş Tedavileri Sigorta Kapsamından Çıkıyor Mu?
18 Kasım 2013

Son günlerde yazılı ve görsel yayın organlarında 2014 yılı içinde bazı tedavi ve ilaçların SGK tarafından artık karşılanmayacağı, yıl sonunda genel sağlık sigortası kapsamında ödemesi yapılan hizmetlerin bir kez daha belirlenerek, geniş teminat paketi kapsamının daraltılacağı yönünde yayınlanan haberler üzerine Çanakkale Diş Hekimleri Odası (ÇDHO) websitesinde bir açıklama yayınladı.

Yapılan planlamaların ana amacının sürekli açık veren SGK bütçesini düzeltmek olarak yorumlandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde yazılı ve görsel yayın organlarında 2014 yılı içinde bazı tedavilerin SGK tarafından artık karşılanmayacağı yönünde haberler yayınlandı. Bu tedavilerin başında ağız-diş hastalıkları geliyor. Zaten uzun yıllardır ağız ve diş sağlığı hizmetleri sağlık sistemi içinde farklı bir uygulamaya tabi tutuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu hizmetleri sadece kamu kurumlarından satın alıyor. Diğer sağlık dallarında özel sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların ödemelerinin tamamı veya bir kısmı kurum tarafından karşılanırken diş tedavileri için özel kuruluşlara hiç ödeme yapılmıyor. Kamu kurumlarında tedavi olmak istemeyen hastalar ise tedavi ücretlerinin tamamını kendileri karşılamak zorunda kalıyorlar. Bu durumun hastalar lehine düzeleceği beklenir ve umut edilirken gazete ve televizyonlarda çıkan son haberler, sigorta primi ödeyen vatandaşların diş tedavileri için daha fazla ödeme yapacakları yönünde çalışmalar yapıldığını iddia ediyor.

Neden böyle bir proje, neler getirecek?
Yapılan planlamaların ana amacı sürekli açık veren SGK bütçesini düzeltmek olarak gözüküyor. Kendi kurumlarını denetleyemeyen ve harcamaları kontrol edemeyen hükümet çare olarak hayati önemi az harcamaları bütçe dışına itmekte buluyor. Diş ve göz harcamaları ile bazı ilaçları sigorta kapsamından çıkarmak kısa vadede hızlı bir düzeltme yapmak amacı güdüyor. Buna benzer örnekler bazı Avrupa ülkelerinde de var. Bununla beraber özel sağlık sigortalarında olduğu gibi diş ve göz sağlığı hizmeti almak isteyenlere ek prim ödemeleri de gündeme alınmış gözüküyor. Diş tedavisi için kamu kurumlarına (devlet hastaneleri ve ağız ve diş sağlığı merkezleri) gidenler ise bazı tedaviler için katkı payı ödemeye başlayacak. Bazı gazetelerde çıkan bu haberlere rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Faruk Çelik GSS kapsamının daraltılmayacağını ve böyle bir talimat ve çalışmalarının olmadığını beyan etti.”

Haber ile ilgili ayrıntılar için:
hurriyet.com.tr
radikal.com.tr
– medimagazin.com.tr

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir