Dişhekimleri Odası’ndan Gezi Parkı Eyleminde Yaşanan Olaylarla İlgili Basın Açıklaması

05 Haziran 2013

Çanakkale Dişhekimleri Odası, yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında Taksim gezi parkında süre gelen eylemlerde yaşanan olaylarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

İstanbul, Taksim Gezi Parkı’nda, masum ve barışçıl bir biçimde başlayan çevreci protesto hareketi, ne yazık ki idarenin yanlış yönetimi sonucu, protestocular da dahil olmak üzere, temel görevi halkın can ve mal güvenliğini korumak olan güvenlik güçlerinin, gazla, tazyikli suyla, hedef gözetmesiyle ve sivil görevlilerin sopalarla şiddet uygulaması neticesinde, yaygın kitlesel direnişe dönüşmüştür.
Öte yandan kitlesel hareketlerde her zaman rastlanan provokatif girişimlerin, eylemciler tarafından olduğu gibi güvenlik güçleri tarafından da ayrım yapılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Örgütlü, örgütsüz, birbirinden çok farklı kimlik ve aidiyetlerin ortak bir paydada buluşmaları, sorunun çevre meselesinden, 3 tane ağacın kesilmesinden çok daha farklı boyutta olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uygar dünyanın; çoklukçu değil, çoğulcu, katılımcı hatta katmacı demokrasi kavramlarını hayata geçirme gayretinde olduğu bir aşamada, baskıcı totaliter, kendi inancı, beğenileri, dünya görüşü ve yaşam biçimini dayatmanın kitlesel tepkisi yaşanmaktadır.
Siyasi otoritenin, gerçekçi tespit ve değerlendirmeler yaparak, ileri değil normal demokrasi çizgisine gelmesi ve doğru teşhislerle halkın sesine kulak vermesi gerekmektedir.
Saygılarımızla…

Çanakkale Dişhekimleri Odası
Yönetim Kurulu Adına
Başkan
Dt. Haldun Erdem

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir