Dışişleri Bakanı Davutoğlu: “Türkiye 12 Yıl İçinde Cihan Devleti Olacak”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: “Türkiye 12 Yıl İçinde Cihan Devleti Olacak”
24 Nisan 2011

AK Parti’nin Çanakkale’deki milletvekili adaylarının tanıtım törenine katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaşanan önemli olayları değerlendirdi.

1911 yılında Trablusgarp savaşının yaşandığını ifade eden Bakan Davutoğlu, “Yıl 2011. Ve Libya, gündemimizin en başında yer alıyor. Mustafa Kemaller, Enver Beyler, Osmanlı devletinin en güzel subayları Trablusgarp’taydılar. Bugün de emin olunuz iki aydır rüyalarımızda hep Libya var. Çünkü o topraklarda bizim kardeşlerimiz var. Mısrata’dan aldığımız yaralılardan birisi şunu demişti: “Mısrata’nın yüzde 60-70’i Türk kökenlidir.” Her birimizin ya dedesi, ya babaannesi bir şekilde Türkiye ile irtibatlıdır. Bizim o topraklara borcumuz var. Bir muhasebe yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

1912 yılında Balkan Savaşları’nın yaşandığını ifade eden Davutoğlu, “Bu yıllar, bütün Balkan coğrafyasından çekildiğimiz yıllar. Burada o coğrafyalardan birçok insanın olduğunu biliyorum. 2012 Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümü. İstiyoruz ki Balkanlarda savaş değil, barışı egemen kılalım. Ve istiyoruz ki Konya’nın, Bursa’nın, Çanakkale’nin öz kardeşleri olan Üsküp, Saraybosna, Yenipazar dostça, kardeşçe el ele Anadolu ile tekrar buluşsun” diye konuştu.

1. Dünya Savaşı’nın, herkesin ailesinden bir şehidin bulunduğu büyük bir savaş olduğunu kaydeden Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “O yıllar, bir imparatorluğun yıkıldığı, imparatorluğun son neslinin, imparatorluğun her bir neslinin her bir coğrafyasında ayakta kalma mücadelesi verdiği, 4 yıllık hayat mücadelesi verdiği yıllardır. 2014 Dünya Savaşı’nın 100. yıl dönümü. İstiyoruz ki, 1. Dünya Savaşı’nda bizden kopan, kopartılan her bir toprak, her bir kardeş topluluk, tekrar yüreğiyle, inancıyla gelecek vizyonuyla bizimle bütünleşsin. İstiyoruz ki, o kardeşlerimizle engeller, sınırlar kalksın, dostluk köprüleri oluşsun. Ve 1915. Çanakkale Savaşları. Kim gelirse gelsin. Neresinden gelirlerse gelsin. Onları göğüslerimizle söndürürüz. Ve gelecek nesillere onur duyacakları bir miras bırakırız. Bizim dedelerimizin, bizim kadar imkanları yoktu. Ama öylesine güçlü bir imanları vardı ki bugün bu topraklarda başımız dik, alnımız açık yaşıyorsak ve 2023 vizyonundan bahsedebiliyorsak bu Çanakkale’de şehit düşen o aziz şühedanın yüzü suyu hürmetinedir. Bu, iliklerimize kadar işleyen miras, hiçbir zaman zihnimizden silinmeyecektir.”

Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü törenleri hakkında da açıklamalarda bulunan Davutoğlu, “Bütün dünyaya 2015’i tanıtacağız. Bazılarının iddia ve iftira ettikleri gibi soykırım yıl dönümü olarak değil bir milletin şanlı direnişinin Çanakkale direnişinin yıl dönümü olarak tanıtacağız. Nasıl bir cihan devletinin küçülme süreci 12 yılda gerçekleşmiş ise güçlü bir cumhuriyetin cihan devleti olma ideali de önümüzdeki 12 yıl içinde gerçekleşecektir” dedi.

Milletiyle bütünleşmeyen devletin tarih sahnesinde varlığını sürdüremeyeceğini kaydeden Bakan Davutoğlu, “Milletle bütünleşmenin en doğru yolu, millet iradesinin, milletin geleceğiyle egemen kılmakla mümkündür. Millet iradesinden daha güçlü bir irade olamaz ve olmayacaktır. İleri demokrasiden bahsettiğimiz budur. Artık bizim literatürümüzde iç tehdit yok. Dış tehdit dahi yok. İç enerji var. Dış dostlar var. Biz halkını tehdit olarak gören değil, halkını en büyük potansiyel olarak gören, kaynak olarak gören bir anlayışı egemen kılmak istiyoruz” diye konuştu.

Eskiden bir sente muhtaç olan bir Türkiye’nin olduğunu hatırlatan Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Biz bir daha el açmak istemiyoruz. 1970’lerde bir sente muhtaç olan Türkiye vardı. Benim gençliğimde başbakanlığımızın Avrupalılardan para dilendiği günler gördük. O zaman ahdettik. Ve bu şehitlerimizin mirası olan bu topraklara bu yakışmazdı. 2001 krizi yaşandığında bugün bizim için çerez sayılacak paraları almak için ne terler döktük. Bu millet, onurlu millettir. Allah, bir daha bu ülkeye böyle zelil dönemler göstermesin.”

Bakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün şehitliğimizi gezerken sadece Samsun’dan, Erzurum’dan, Kars’tan, Konya’dan, Afyon’dan şehitlerimizi görmedik. Aynı zamanda Kudüs’ten, Filistin’den, Bosna’dan, Balkanlardan, Ortadoğu’dan şehitler vardı. Çanakkale demek bir tarih demektir. Çanakkale demek bir milletin tarih içindeki yürüyüşündeki en şanlı direniş demektir. Onun için Çanakkaleli olmakla ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler ne kadar gurur duyuyorsanız biz de o kadar gurur duyuyoruz.”

Davutoğlu, Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD) tarafından yılın bakanı seçildi. ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen, Bakan Davutoğlu’na Nusret Mayın Gemisi’nin maketini hediye etti. Bakan Davutoğlu, Milletvekili adayları Mehmet Daniş, İbrahim Kaşdemir, Sebahattin Güner ve Yeşim Karadağ’ı basına tanıtarak seçim startını verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir