Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Gücük: “Rusya Truva Hazinelerini Geri Vermeli”

11 Mayıs 2012

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Gücük, Rusya’nın Truva hazinelerini iade etmesi gerektiğini söyledi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Büyükelçi Gücük, Truva hazinelerinin Puşkin Müzesi’nin deposunda olduğunu belirterek, “Rusya’nın Truva hazinelerini iade etmesi gerekiyor. Bu konuda hepimize görev düşüyor. İnternet çağında bu konuda çalışmalar yapmak iyice kolaylaştı” dedi.

Suriye’deki gelişmelere de değinen Büyükelçi Gücük, “Türkiye olarak beklentimiz, Suriye halkının meşru istek ve taleplerine cevap verecek bir yönetimin kurulmasıdır” diye konuştu.

Büyükelçi Gücük, Libya’da da Türk müteahhitlerin hak edişlerinin ve tazminatlarının alınması ile ilgili hususların hükümet tarafından takip edildiğini belirterek şunları söyledi:
“Bu konuda iki devlet arasında temas ve ilişkiler devam etmektedir. Bu geçici bir süreç. Libya’da şartlar normalleştikçe ve seçimlerden sonra kısa sürede bir hükümet iş başına geldikçe ödemeler hızlanacaktır.”

Mehmet Gücük’ü ÇTSO Başkan Yardımcıları Kemal Karakaş ve Erdal Akarsu ile yönetim kurulu üyeleri Mehmet Tokgöz, Can Algönül ve Genel Sekreter Vekili Sema Sandal karşıladılar. Ziyarette, ÇTSO üyeleri, Büyükelçi Gücük’e Çanakkale ile ilgili bilgi verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir