Doç. Dr. Erkan Melih Şahin: “Sağlık İhmale Gelmez”

17 Eylül 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, sağlığın ihmale gelmeyeceğini belirterek, herkesin yılda en az bir kez düzenli sağlık muayenesi yaptırmasının gerektiğini söyledi.

Yaygın olarak check-up ismiyle de bilinen düzenli sağlık kontrolleri hakkında bilgi veren, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, günümüzde sağlıklı yaşam için düzenli sağlık kontrollerinden geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, sağlık kontrolleri ve erken tanının öneminin giderek arttığını belirterek, ?Hastalıkların vücutta hasar oluşturmadan, erken tanınması ve ilerlemesinin önüne geçilebilmesi için düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak gerekiyor. Bütün sağlıklı bireyler, özellikle de çeşitli hastalıklara ait riskin yükseldiği 40 yaş ve üzeri yaşlarda yılda en az bir kez sağlık kontrolü yapılması şart. Sağlık kontrollerinin amacı kişilerin uzun yıllar sağlıklı yaşamlarını sürmesine yardım etmektir. Vücudumuzda birbiriyle uyum içinde çalışan organlarımızın birisinde çıkabilecek sorunlar zamanında tanımlanmaz ve düzeltilmezse bu sorun istenenin ötesinde kötüleyebilir? dedi.
Sağlık kontrollerinin doktor muayenesi yanında radyolojik görüntüleme ile çeşitli laboratuar testleri gibi bir dizi araştırmayı içerdiğini de söyleyen Şahin, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları, çeşitli kanserler, kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri ve guatr başta olmak üzere birçok hastalığın erken tanısının sağlık kontrolleri ile mümkün olduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi?nde hastaların düzenli sağlık kontrollerinin(check-up) Aile Hekimliği Polikliniğinde yaptırmalarının mümkün olduğunu da ifade ederek, ?Polikliniğimize başvuran hastalarımızın taleplerini aynı gün karşılamaktayız. Polikliniğimiz hafta içi hergün hizmet vermektedir? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir