Domates Güvesi Mücadelesinde “Feromon Tuzağı” Yöntemi!

24 Ağustos 2017

Son yıllarda Çanakkale’nin vazgeçilmez ürünü domateste büyük kayıplara yol açan Domates Güvesi (Tuta absoluta) ile mücadele için yapılan çalışmalar sonuçlandırılarak hasatlara başlanıldı. Çalışmalar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çanakkale Ziraat Odası’nın ortaklığı ile ‘Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Uygulama Alanı’ ile üretici arazilerinde kurulan denemelerde yapıldı.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Elemanlarından Dr. Burak Polat ve Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kaya danışmanlığında, bahar aylarında yapılan üretici bilgilendirme toplantılarında tanıtılan Feromon tuzakları ile Kitlesel tuzaklama yöntemi kullanılarak, Entegre mücadele kapsamında Tuta zararlısının büyük ölçüde kontrol altına alındığı bildirildi.

Domates Güvesi Mücadelesinde Feromon Tuzağı Yöntemi!

Feromon Tuzaklarıyla Daha Az İlaçlama Maliyeti

Konuyla ilgili yapılan açıklamada ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Uygulama Alanı ile Dümrek köyünde domates üreticisi Abdülkerim Yavuz’a ait tarlada kurulan denemelerde Tuta zararlısı ile mücadele amacıyla farklı renkte Feromon tuzakları yerleştirildiği, deneme alanlarında haftada iki kez tuzaklara düşen ergin kelebeklerin sayımı yapılarak, üreticilere yetiştiricilik ve kimyasal ilaçların kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunulduğu kaydedildi. Açıklamada Feromon tuzakları yardımıyla daha az kimyasal madde kullanılmasının amaçlandığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Üreticilerle gerçekleştirilen toplantılar ve iyi bir organizasyonun sonucunda domatesler, kullanılan Feromon tuzaklarının sayesinde çok daha az ilaçlama maliyeti ile yetiştirilebilmiştir. Bu sayede, hasadı gerçekleştirilen domateslerin tüketicilere daha az kimyasal madde kullanılarak ulaştırılması ve çevre/insan sağlığına da olumlu katkılarda bulunulması amaçlanmaktadır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir