Domateste Bakteriyel Solgunluk Çalıştayı Düzenlendi

15 Aralık 2014

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 9-10 Aralık 2014 tarihlerinde ‘Domateste Bakteriyel Solgunluk Çalıştayı’ düzenlendi.

Çalıştaya Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, İl Müdürü Erdem Karadağ, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Uğur, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ, Ziraat odası Başkanı İlhan Ulus, Bakanlık Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı Şube Müdürü Nuriye Dursun, Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğü Çanakkale Şube Müdürü Ramazan Angur, DSİ Çanakkale 252, Şube Müdür Yard. Yusuf Özdemir, Bornova ve Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanları, ÇOMÜ, Tekirdağ Namık Kemal ve Siirt Üniversiteleri öğretim üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, İl ve İlçe Müdürlüğü personeli, sektör temsilcileri ve Mahmudiye, Pınarbaşı, Yeniköy, Kumkale, Tevfikiye Çıplak ve Kalafat köyleri üreticileri katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan çalıştayın ilk gününde konuşma yapan İl Müdürü Erdem Karadağ; “İlimizde Çanakkale Merkez İlçe ve Ezine İlçesi sınırları içerisinde yer alan Batak Ovası Mevkiinde 2006 yılı Ağustos ayında domates alanlarında yapılan sürvey çalışmalarında, hastalıklı domates ve biber bitkileri, Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu’na gönderilerek teşhisi yaptırıldı. Yapılan çalışmalar başarılı olmuştur ve şu an Ovada hastalık etmeni görülmemektedir. Ovadaki üreticilerin bu hastalık etmenini ve mücadelesini iyi bilmeleri çok önemlidir. Hastalığın yeniden yayılmasını önlemek ve Kırkgözler Drenaj Kanalındaki etmeni ve etmenin konukçusu olan yabancı otları yok etmek için bu çalıştayı düzenledik. Buradan çıkacak olan sonuca göre yön haritası belirleyeceğiz” dedi.

İlk gün sunumların ardından üreticilerin de katılımıyla çalışma grupları oluşturuldu. Kumkale Batak Ovası ve Kırkgözler Drenaj Kanalı için uygulanacak olan projeler, çözüm önerileri ve hedefler belirlendi. İkinci gün sonuç raporu oluşturularak çalıştay tamamlandı.

[canakkale.tarim.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir