Dr. İlhan Güney: “Kanser İhmale Gelmez”

04 Şubat 2010

Çanakkale Sağlık İl Müdürü Uzman Dr. İlhan Güney, kanser hastalığının dünyada ve Türkiye?de öldürücülüğü yanında, giderek artan görülme oranı, bıraktığı sakatlıklar ve neden olduğu ekonomik kayıplar nedeni ile önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ?Dünyada her yıl 12,4 milyon yeni kanser vakası ortaya çıkmakta ve 7,6 milyon insan hayatını kaybetmektedir? dedi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Uzman Dr. İlhan Güney, önlem alınmadığı taktirde kanser hastalığının 2020 yılında 17 milyona yükseleceğini belirterek, ?Bu artışın yüzde 70?ten fazlası alt ve orta gelirli ülkelerde olacaktır. Kanser dünyada ve ülkemizde yüzde 22?lik oran ile ikinci ölüm sebebidir. Özellikle ortaya çıkışının engellenebildiği, erken tanı ve tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanserleri göz önüne alırsak, birincil ve ikincil koruma dediğimiz, kanser yapıcı maddelerden uzak durmanın ve erken tanı için tarama programlarının önemi anlaşılmış olur. Kansere karşı mücadelede hedefimiz 2020 yılına kadar 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserlerinin yüzde 10, 2030 yılına kadar da akciğer kanserlerini yüzde 25, tüm vücut kanserlerini yüzde 15 oranında azaltmaktır. Bu hedefe ulaşmak için halkımızın kanser konusunda farkındalığını artırmak, kanserin görülme sıklığını azaltacak önlemleri hayata geçirmek, önlenebilir kanserleri yok etmek ve meme, rahim ağzı, kalın bağırsak ve prostat kanseri gibi tarama yöntemleri ile erken dönemde saptanabilen kanserlerden kaynaklanan ölümleri azaltarak sağlanacaktır? dedi.

?TOPLUM TABANLI MEME KANSERİ TARAMASI?NA ÖNEM VERİYORUZ?

İlhan Güney, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2009 yılında hazırlanan ?Kanser Kontrol Programı? kapsamında hizmet içi eğitim, halk eğitimi ve okul eğitimlerinin planlanarak uygulamaya konulduğunu da belirterek, ?Yapılan halk eğitimlerimizi ilçelerde belediye başkanları, okul müdürleri, öğretmenleri ve öğrencileri ile köy muhtarları ve din görevlilerinin katılımları sağlanmıştır. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz kanser konulu hizmet içi eğitimlerde 1035 sağlık personeline, halk eğitimlerinde 39717 kişiye ulaşılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile, görevlendirilen sağlık personelleri tarafından İlimizdeki lise öğrencilerine yönelik olarak kanser, sigara, beslenme ayrıca kız öğrencilere meme kanseri konusunda eğitim verilmiş bu kapsamda il genelinde 20.260 lise öğrencisine ulaşılmıştır. Meme kanseri konusunda 2005 yılından bu yana 15-49 yaş grubu ve 50 yaş üstü kadınlarımıza yönelik olarak 1.basamak sağlık kuruluşlarımızda çalışan personellerimiz tarafından yapılan eğitim ve izlemlerde toplam 10552 kadına ulaşılmış olup, şüpheli vakalar Çanakkale Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezine yönlendirilmiştir? dedi.
Konuşmasında meme kanserinden ölümleri yüzde 30 azaltan ve meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisinde oldukça önemli bir yere sahip olan ?Toplum Tabanlı Meme Kanseri Taraması?nın önemine de değinen İlhan Güney, ?Bu kapsamda müdürlüğümüz ve ÇDH Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından planlaması yapılmış, Mart 2009 tarihinde tarama başlatılmıştır. Çanakkale Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi tarafından yürütülen, ilimiz Merkez 2 Nolu Sağlık Ocağı bölgesinde Barbaros mahallesinde gerçekleştirilen meme kanseri taramasında, Mart 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında 50-69 yaş aralığındaki 1050 kadına ulaşılmış, mamografileri çekilmiş ve hiçbir bulgusu olmayan 2 kadına meme kanseri teşhisi konulmuş ve gerekli tedavileri yapılmıştır. Elde ettiğimiz bu sonuç, halen devam etmekte olan tarama çalışmalarının erken tanıdaki öneminin bir göstergesidir. Toplum Tabanlı Kanser Taraması ile önlenebilen kanserlerden olan rahim ağzı (serviks) kanseri taraması için pilot bölge olarak Merkez 4 Nolu Sağlık Ocağı Bölgesi tespit edilmiş olup, İl Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli planlamalar yapılmıştır. ÇDH Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi tarafından yürütülecek olan Serviks Kanseri Taraması önümüzdeki günlerde başlatılacaktır. Kanser konusunda halkımızı bilinçlendirme çalışmalarımız 2010 yılında da tüm sağlık kuruluşlarımızca aralıksız devam edecektir? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir