Dumlupınar Şehitleri Gelibolu’da Düzenlenen Törenle Anıldı

04 Nisan 2012

Çanakkale Boğazı’nda 59 yıl önce İsveç bandıralı Nabolant şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 Türk denizci, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Tören, Hamzakoy Feneraltı mevkiinde Dumlupınar Denizaltı Anıtı’nın başında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk konuşmayı Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç yaptı. Dalgıç, konuşmasında, “Burada geçmiş senelerde gerek dalışta mayına çarparak batan gerek torpillenen bir gemide hayatlarını kaybeden gerekse Nara Burnu’nda elim kaza neticesinde hayatlarını kaybeden, kabirleri engin denizler olan 247 kahraman denizaltıcı arkadaşlarımızın ruhlarını şad etmek için toplanmış bulunuyoruz. Şehitlerimizin mezarları denizler, şehitlerimizin toprakları tuzlu sular, şehitlerimizin kefenleri beyaz köpükler, şehitlerimizin mezar taşları dalgalardır” dedi.

Daha sonra söz alan Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk ise, 59 yıl önce 4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı Nara Burnu’nda İsveç Bandıralı Naboland isimli gemi ile çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizaltıcıyı rahmetle andıklarını söyledi.

Günün son konuşmasını Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Hasan Doğan yaptı. Doğan konuşmasında, “Türk milleti, tarih boyunca hep hür yaşamış, esaret altında olmaktansa ölmeyi yeğlemiştir. Türk milletini diğer milletlerden ayıran, farklı ve daha güçlü kılan en önemli özelliği, atalarından kendisine miras kalan bağımsızlık ve istiklale yönelik bu tercihidir. Vatanları uğruna canlarını seve seve feda eden şehitlerimize ve gazilik mertebesine ulaşmış büyüklerimize borçluyuz. Bildiğimiz gibi 4 Nisan, 1941 senesinde Refah gemimizde verdiğimiz 167 denizaltıcı şehit ve hemen takip eden sene 1942 yılında Atılay denizaltısında verdiğimiz 39 şehit ile beraber 59 yıl önce 1953 yılında hayatlarını Dumlupınar denizaltısında görevleri başında feda etmiş 81 denizaltıcı şehidimizi andığımız gündür” dedi.

Bu konuşmanın ardından Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk, Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç ve Dumlupınar denizaltısından sağ kurtulan 92 yaşındaki Gazi Hüseyin İnkaya, şehit denizaltıcılar anısına denize çelenk bıraktı. Bu arada, törenden sonra duygularını dile getiren Hüseyin İnkaya, “Çok derin düşüncelerim var fakat bu acıyı durduramıyorum. Devamlı gözümün önüne geliyor. Aklıma geldikçe uyuyamıyorum. Çok müteessirim. Allah’tan onlara rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar” dedi.

FACİA NASIL OLMUŞTU?
Dumlupınar denizaltısı, 3 Nisan 1953 yılında NATO tatbikatından dönerken, Çanakkale Boğazı’nda Nara ile Bigalı arasında kalan bölgede, gece saat 02.00 sıralarında, İsveç bandıralı Nabolant isimli şileple çarpıştı. Kazanın ardından mürettebattan 5 kişi bölgede bulunan gümrük botuyla kurtarılırken, yara alan denizaltı kısa sürede sulara gömüldü. Dumlupınar denizaltısının çarpıştığı haberinin alınmasının ardından bölgeye intikal eden yetkililer, sabaha karşı 06.40 sıralarında denizaltının su sathına doğru olan kısmında bir telefon şamandırası gördü. Denizaltının kumandanı Albay Zeki Adanır, bu telefon aracılığıyla mürettebatıyla bağlantı kurmayı başardı. Denizaltının kıç torpido dairesinde bulunan Selami Çavuş, bulunduğu yerde kendisiyle birlikte 22 kişinin hayatta olduğunu belirterek oksijenin gittikçe azaldığını söyledi. Çavuş, oksijenin azaldığı dakikalarda içeride bulunan diğer Mehmetçiklerin dua ve ezan okuduklarını ifade etti. Saat 13.30’u gösterdiği sırada, denizaltıda bulunanlarla son kez telefon irtibatı sağlayan yetkililer, Selami Çavuş’un, “Vatan sağ olsun” sözlerinden sonra denizaltıyla bir daha bağlantı kuramadı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir