Dünya Çevre Günü Çanakkale’de Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

07 Haziran 2012

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda açılış töreni ve Çevre Sinevizyon Gösterimi ile başlayan etkinlik programı Süleyman Demirel Konferans Salonu’ndan Halk Bahçesi’ne kadar gerçekleştirilen minik çevrecilerin büyük ilgi gösterdiği Temiz Türkiye yürüyüşü ile devam etti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Anafartalar Yerleşkesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, Çanakkale genelinde düzenlenen en temiz belediye ile en temiz köy yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Programa Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcıları Hüseyin Kulözü, Bahir Altunkaya, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Oğuz Teoman, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver, ÇASİAD Başkanı Salih Yıldız, TEMA İl Temsilciliği ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Namık Güver çevrenin önemine değindi. Güver, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan insan nüfusu, artan üretim ve tüketim hızı, tükenebilir kaynakların sınırsızca kullanımı, teknolojideki hızlı gelişim, bunun paralelinde artan sanayileşme ve bunların sonucu olarak doğal dengenin tahrip edilmesi beraberinde çevre sorunlarını da getirdi” dedi.

Vali Güngör Azim Tuna da yaptığı konuşmada “Global çevre sorunlarının her geçen gün artarak sürmektedir. Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları çevre sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi günümüzde insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere nende olan solunum yolu hastalıklarının çoğunun hava kirliliği sonucu olduğunu biliyoruz. Doğanın korunması ve bu tahribatın önlenmesinde zorunluluk arz etmektedir. Gelecek nesillere güzel bir çevre bırakmak için bu kirliliği mutlaka önlemek yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Temiz Türkiyem En Temiz Belediyeler” yarışmasının ödül törenine geçildi.

Yarışmada birinci olan Kepez Belediyesi’nin ödülü Vali Güngör Azim Tuna tarafından takdim edilirken, yarışmada ikinci olan Gelibolu Belediyesi’ne ödülü Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü takdim etti. Belediyeler dalında üçüncülüğü Ayvacık Belediyesi elde ederken, en temiz köy Eceabat’ın Alçıtepe köyü oldu.

Program sonunda, ilk ve ortaokullar arası çevre konulu resim, kompozisyon ve fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından organize edilen Çevre Pikniği ve Tiyatro Etkinliği ile program renklenirken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da programa katılarak çevrenin önemine ilişkin mesajlar verdi. Etkinliklerde kentliler çevre temizliğinin önemine ilişkin çeşitli etkinlikler ile bilgilendirilirken Ben Çöp Değilim adlı çocuk oyunu da minik çevreciler ile buluştu. Etkinlikte minik çevrecilere seslenen Başkan Gökhan; “Sizler geleceğin büyükleri olarak geçmişte yapılan hataları tekrarlamamalısınız. Doğamızı korumak için sizlerin çabası çok önemli. Sizler ne kadar bilinçli olursanız sizden sonra gelecek nesiller de o kadar bilinçli olacaktır” dedi.

Halk Bahçesi’nde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında minikler ayrıca Çanakkale Belediyesi tarafından kurulan Şişme Oyun Parkı’nda gönüllerince eğlenirken, kentliler de Ambalaj Standı, Çanakkale Anadolu Lisesi Proje Standı, Tema Çevre Standı ile çevre ile ilgili bilgiler alma şansı buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir