Dünya Engelliler Gününde Engelleri Kaldıran Konser

05 Aralık 2013

Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi Türk Halk Müziği Korosu 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinlikleri kapsamında Süleyman Demirel Konferans Salonunda konser verdi.

Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından oluşturulan aralarında spastik, görme, bedensel ve zihinsel engellilerin bulunduğu Türk Halk Müziği Engelliler Korosu, günün anlam ve önemine uygun bir konser gerçekleştirdi. Süleyman Demirel Konferans Salonunda düzenlenen konseri izlemeye Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, engelli yakınları, aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Şef İftihar Vanlı yönetimindeki engelliler korosu, saz heyeti eşliğinde koro ve solo olarak türkülerini seslendirdi. Konseri izlemeye gelenler koroyu alkışlarıyla destekledi. Şef İftihar Vanlı yönetimindeki koronun son türküsü “Çanakkale İçinde”yi, Çanakkale Savaşları Gazileriyle, şehitlere ithaf ederek İftihar Vanlı söyledi.

Konser sonunda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı konuşmaya engelli ailelere teşekkür ederek başladı. Engelli vatandaşlarla hayatı paylaşmanın önemine dikkat çeken Başkan Gökhan; “Sorunun engelli olmak değil, engelleri aşamamak olduğu bu konserle ispat edildi. Engelli yok; engeli aşamayanlar var. Bu kardeşlerimiz de engelleri aşabildiğimizi ispat etmiş oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Kent Konseyine, Engelli Meclis başkanına, şefimiz İftihar Vanlı’ya teşekkür ediyoruz. Bir gün hepimiz engelli olabiliriz. Dolayısı ile engellilerle hayatı paylaşmayı bir görev saymamız lazım. Onlarla hayatı paylaşmalı iç içe yaşamalıyız. Evde engelli kalmasın diyorduk bakıyorum engelliler her yerde. Bu da bu kentin güzelliği. Bundan sonra daha çok bir arada olacağız” dedi.

İki yıl önce kurulan koronun başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Engelliler koro şefi İftihar Vanlı, “İki yılda farklı konserlere imza attık. Bu sene eylül sonunda çalışmalara başladık. Dünya engelliler gününde emeklerimizi görücüye çıkardık. Çok güzel bir çalışma oldu. Koromuz her geçen yıl daha iyi bir ivme kazanıyor. Çanakkale dışında konserlere de başlayacağız” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi Türk Halk Müziği Korosunda yer alan engelliler de görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

Göksel Yalnız; “Herşey çok güzel. Koro çalışmalarımız da başarılı geçti. İnsanların bu koroda birbirini anlaması çok güzel. Zor bir işi başarıyoruz. Koro da spastik, zihinsel engellilerle birlikte bir işi yürütmek zor ama bunu başarıyoruz. Birbirimiz çok iyi anlıyoruz bundan sonra daha iyi çalışmalar yapacağız.”

Alaaddin Aydın; “Koro çalışmaları başarılı gidiyor. Halkımız da beğeniyor. Koro çalışmalarında uzun bir süreç yaşadık sonuçta başarılı olduk. Arkadaşlarımla birlikte çok mutluyuz. Başka illerde de konser vermeyi planlıyoruz.”

Mehmet Ordu; “Koro çalışmaları büyük bir heyecanla devam ediyor. Çalışmalar biraz yorucu ama birbirimizle uyumlu olduğumuz için çok keyifli geçiyor. Halkımızdan büyük beğeni görüyoruz. Yaptığımız çalışmanın beğenilmesi bizi mutlu ediyor.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir