Dünya Sörfçülerinin İlgi Odağı Gökçeada

06 Eylül 2018

Vali Orhan Tavlı, Gökçeada’da 11 yıldır yerli ve yabancı sörfçülere hizmet veren Sörf Eğitim Merkezini ziyaret etti.

Ziyarette, rüzgârı, denizi ve geniş sahil alanlarıyla sörfçülerin ilgi odağı olan Gökçeada Koylarına yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de çok büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Eğitim Merkezi Sahibi Erdoğan Çınar, Rusya, Almanya, Romanya ve Bulgaristan başta olmak üzere yabancı turistlerin geldiğini belirtti. Sahip olduğu koyları, rüzgarı ve eşsiz doğasıyla turistlerin öncelikli tercihlerinden biri olan Gökçeada’nın sörf için çok uygun olduğunu belirten Erdoğan Çınar, bu yönde en iyi hizmeti turistlere vermeye çalıştıklarını söyledi.

Gökçeada’da Sörf
Gökçeada rüzgar sörfünde Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri sayılıyor. Uzun yıllardır yabancı sörfçüler tarafından ziyaret edilen Aydıncık Plajı, son yıllarda özellikle Bulgar-Romen sörfçülerin adresi olmuş durumda. Gökçeada’da rüzgar sörfü için elverişli gün sayısı 300 gün. Özellikle yapılaşma açısından tenha olması sebebiyle Alaçatı’ya tercih ediliyor.

Neden Gökçeada ?
Aydıncık Plajı hem sörf için ideal doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle tercih ediliyor. Plaj, güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgarları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Çünkü Kefaloz körfezinden esen kuzey rüzgarları, Tuz Gölü’nün yüksek olmaması nedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da Aydıncık’da sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor.

Lodosta yani rüzgar güneyden estiğinde aynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmak isteyenler bu sefer hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yöneliyor. Aydıncık’ın bir diğer avantajı ise rüzgarın sağanak yapmaması yani şiddeti değişmeden homojen olarak esmesi.

Özel Dersler
Aydıncık Plajında özel ders alabileceğiniz windsurf kulüpleri bulunuyor. Rüzgar sörfü her yaşta insanın yapabileceği herhangi özel bir yetenek gerektirmeyen bir spor. Yeni başlayanlar 6-10 saat alınan özel derslerden sonra (board) tahta üzerinde durup yelkenle açılabiliyor. Orta seviye derslerde trapez takma ve funboard’a geçme öğretiliyor. Ama rüzgar sörfünde ilerlemek için uzun süre antreman yapmanız ve emek vermeniz gerekiyor. Kulüplerden malzeme kiralamak da mümkün. Ders ücretleri, saati 50 TL. civarında, malzeme kiralamanın saati 30-40 TL arasında değişiyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir