“Dünya Yerinden Oynar, Kadınlar Özgür Olsa!”

08 Mart 2013

Çanakkale Kadın Platformu bileşenleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Salı Pazarı mevkiinden başlayan yürüyüşle Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Aralarında ÇABA Kadın Kolektifi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, KESK, İHD, HDK, EMEP,TKP, TMMOB, TTB ve HALKEVCİ kadınların bulunduğu platform adına konuşma yapan Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Ergun Açanal konuşmasında şunları söyledi;

“8 Mart tarihi, emekçi kadınların 1857 yılında “eşit işe eşit ücret”, uzun çalışma saatlerine ve ağır çalışma koşullarına karşı ayağa kalktığı gündür. Bu ayağa kalkış, bu direniş bir katliamla sonuçlandı ama direnişin bastırılmış olduğunu söylemek mümkün değil.Çünkü emekçi kadınlar bir kez yerinden doğrulmuş, insanca, onurlu ve eşit yaşamın mümkün olduğunu görmüştü. Onlar tüm kadınların özlemlerine dile getirmişler ve eyleme dönüştürmüşlerdi bir kere. Aradan tam 156 yıl geçti.Yüzlerce yıldır konu kadın olduğunda akla ve dile ilk gelen sözler ezilmek, ikinci sınıf vatandaş olmak, daha çok sömürü, şiddet, yok sayılmak, taciz, tecavüz ve cinayet oluyor. Savaşın şiddettin normalleştirmesine, kadınlar ve çocuklar üzerindeki baskısına karşı! Barış için ellerimizi, yüreklerimizi birleştirelim diyoruz!
Biz, kadınların yaşamına, çalışıp çalışmayacağına, ne giyip ne giymeyeceğine, doğurup doğurmayacağına karar vermeye çalışan erkek egemenliğine ve AKP iktidarına karşı!
Karar da yaşam da bizim diyoruz! Kadınla erkeği eşit görmediğini söyleyen, en az üç çocuk doğurun deyip kadınları kuluçka makinesi yerine koyan kadın düşmanı başbakana karşı!
Kadın, yaşam, özgürlük diyoruz! Her gün beş kadın öldürülürken buna karşı önlem almayan, kadın düşmanı siyasetiyle şiddet ve kadın cinayetlerinin artmasına neden olan iktidara karşı!
Tacize, tecavüze, şiddete hayır diyoruz! Çıkarılmak istenen kürtaj yasasıyla kadınların yaşamları ve bedenleri üzerinde denetim kurmaya çalışan yasalara karşı!
Kararda bizim, beden de bizim diyoruz! Kadınlar kürtaj olmasın, tecavüze uğrasa da doğursun ya da kendini öldürsün diyen kadın düşmanı bakanlara karşı!
AKP elini bedenimden çek diyoruz! 4+4+4 ve kıyafet yönetmeliğiylekız çocuklarını gericiliğe mahkum etmeye çalışan, eğitimlerini kesintiye uğratarak çocuk gelinliğin önünü açan eğitim sistemine karşı!
Eğitim haktır, engellenemez diyoruz! Kadın emeğini değersizleştiren, istihdam yasalarıyla kadınları esnek, güvencesiz çalışmaya ve taşeron, çalışmayamahkum eden yasalara ve patronlara karşı!
Kadın, erkek birlik, iş, ekmek özgürlük diyoruz! Gözü dönmüş çocuk tecavüzcülerini koruyan, gerçek ceza yaptırımları uygulamayan AKP yargısına karşı!
Yaşasın kadın dayanışması diyoruz! Kürt olmak, kadın olmak Roboski ‘den Van’ a uzanan direniş hattında hapishaneye konulmak anlamına geliyor. Dilimiz ve kimliğimizle toplumdan yalıtılmaya karşı!
Jin jiyan azadi! Kadınlara dost görünüp ikiyüzlü politikalar uygulayan, her gün şiddete uğrayan ve öldürülen kadınlar varken erkeklere sığınma evleri açacağız diyen, ikiyüzlü bakan Fatma ŞAHİN’e karşı!
Kadınız, örgütlüyken güçlüyüz diyoruz! Kadını eşit yurttaş olarak görmeyen, aileye ve evliliğe mahkum eden erkek egemen zihniyetlere karşı!
Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa diyoruz! Emeğimize sahip çıkıp, sosyal yıkım yasalarına, emperyalist ve kapitalist sistemin krizini teğet geçirenlerin yalanlarına, biz kadınları güvencesiz ve geleceksizliğe itenlere karşı! Eşit işe eşit ücret diyoruz. Çanakkale’de hala Kadın Milletvekili ve Kadın Belediye Başkan adaylarının konuşuluyor olmamasına karşı!
Siyasette, yönetimlerde biz de varız diyoruz! Geleneksel dinci gerici ve piyasacı yeni rejim kadın düşmanı AKP’nin de anayasasının da kadını özgürleştirme olasılığını bulundurmadığını ilan ediyoruz!
Emekçiyiz,Kadınız AKP’ye Karşıyız! Kısaca, tüm ulus, inanç, cinsiyet ve cinsel yönelim kimliklerine eşitlik ve özgürlük istiyoruz!Dünyanın erkek gücünü biz değiştireceğiz. Tırnağımızla kaza kaza da olsa bunu gerçekleştireceğiz.Ve bunun tek bir yolu var. Bir araya gelen kadınlar. Zincirlerden kurtulmak, sömürüsüz, eşit, özgür ve barış dolu bir dünya için YAŞASIN 8 MART, YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!”

Konuşmanın ardından özel günlerde çelenk ve çiçek sunmak için değil; dünyayı değiştirmek üzere yola çıktıklarını, inatla ve her şeye rağmen direndiklerini, her şeye rağmen susmadıklarını, kadına yönelik şiddete, baskıya ve bütün ataerkil tahakküm biçimlerine rağmen sokaklarda, alanlarda olduklarını sloganlarla ve şarkılarla dile getiren kadınlar patriyarkaya, kapitalizme, militarizme, homofobiye, heteroseksizme, milliyetçiliğe ve savaşa karşı mücadelele ettiklerini belirtti. “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” diyen Çanakkale Kadın Platformu hak ve özgürlükleri için mücadelelerinin süreceğini vurguladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir