Dur Yolcu’yu Çizen Adam, Kent Müzesi’ndeydi…

03 Aralık 2015

Çanakkale’de ilk turizm ofisi müdürlerinden birine sahip olan ve Dur Yolcu’nun mimarı olarak gösterilen Seyran Çebi, Kent Müzesi’nin konuğu oldu ve yaşadığı ilginç anıları konuklar ile paylaştı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde bu hafta “Bir Turizmcinin Anıları” konuşuldu. Konuşmalarında ilk olarak askerlik anılarını anlatan Çebi, Kilitbahir’de yapmış olduğu askerlik yıllarında, “Komutanının “resmin iyi mi?” sorusu üzerine başlayan ve “Dur Yolcu” figürünün çizilmesi ile sonlanan hikayeyi paylaştı. 1960’lı yıllarda erlere dağıtılan asker sigarası üzerinde bulunan elinde silah tutan “Mehmetçik” siluetinin, lisede resim derslerinde öğrendiği kareleme metodu ile büyüttüğünü söyleyen Çebi, ardından bugünkü arazide yer alan “Dur Yolcu” yazısının yanına yerleştirdiğini ve daha sonra 50 metre yüksekliği bulan asker motifinin yanındaki “ Dur Yolcu” yazısını 5 metre boyundaki harflere dönüştürerek büyüttüğünü söyledi. Çebi, ayrıca anıları hakkında “Bir futbol sahasından büyük bir arazi üzerine yazdığım yazının Çanakkale’den görünüşünün bu kadar başarılı olacağını o dönemlerde tahayyül edemedim. Ama arazinin elverişli olması nedeniyle yazının başarılı bir boyutta oldu. Askerlik bitiminin ardından Çanakkale’ye yerleştim. Saat Kulesi’nin çaprazındaki ilk turizm bürosunu kurdum. Turizm bürosundaki çalışmaları sırasında pek çok ülkeyi de gezme fırsatı yakaladım” dedi. Sohbet, kentlilerin sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi hikaye geceleri, 9 Aralık 2015 Çarşamba saat 18.00’da Nigar Etizer Kayacık ile “Çocuk Gelinler” isimli bir sohbet ile devam edecek.

2
Dur Yolcu’nun Hikayesi

Seyran Çebi ( Bir çok kişi tarafından Seyhan Çebi olarak da bilinir ) bizler için çok önemli bir isim. Boğazı geçen herkesi selamlayan o meşhur asker objesi. Hani bir dili olsa da anlatabilse dediğimiz ” Dur Yolcu” objesini bizlere armağan eden isim Seyran Çebi. 1960 yılında 51. Dönem Yedek Subay Takım Komutanı olarak görev yaptığı 4. Tümen 40. Piyade Alayı 5. Bölük Komutanlığı’nda, Bölük Komutanı Üsteğmen Turan Şekip Pınar’ın isteği üzerine yaptı. Çalışmasındaki silahı elinde tutan asker figürünün oldukça ilginç bir hikayesi var, ‘Bölük komutanımız, ‘Asker Sigarası’ paketinin üzerinde bulunan resmi bana göstererek, ‘Bunu çizebilir misin?’ diye sordu der Çebi. Meşalenin ise Milliyet Gazetesi’ni temsil ettiği söylenir. Hala hayatta olan o güzel insan bir çok masrafını da karşılamaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir