Ece Ayhan Sivil Girişimi, Üniversite Öğrencilerine Ece Ayhan’ı Anlattı

29 Nisan 2011

‘Ece Ayhan Kültür Evi’ ile ‘Ece Ayhan Arşivi’ni kurmak ve her yıl ‘Ece Ayhan Buluşmaları’ düzenlemek amacıyla çalışmalarını sürdüren Ece Ayhan Sivil Girişimi, perşembe akşamı Yalı Hanı üst katta üniversite öğrencilerine Çanakkaleli şair Ece Ayhan’ı anlattı.

Didem Gürdoğan’in açılış konuşmasıyla başlayan, Hasan Temel Turhanlı, Mimar İsmail Erten ve Erdinç Alnıak’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide ‘Ece Ayhan Buluşmaları’nın tarihçesi, 28 Mayıs 2011 Cumartesi günü gerçekleşecek olan ‘Ece Ayhan Şiir ve Tarih Buluşması’nın içeriği (Ayrıntılı Bilgi: www.eceayhan.com) ile Ece Ayhan hakkında bilgiler paylaşıldı.

Ece Ayhan Sivil Girişimi Hakkında
Türkiye’nin aykırı, muhalif, mülksüz, sipsivil şairi/etikçisi Ece Ayhan’ın ana ve mezar kenti Çanakkale’de, bir grup okur, 2008 yılından bu yana sürdürülen Sivil Girişimi yeniden örgütleyerek (Aşk), ‘Ece Ayhan Kültür Evi’ ile ‘Ece Ayhan Arşivi’ni kurmak ve her yıl ‘Ece Ayhan Buluşmaları’ düzenlemek amacıyla çalışmaya başladı.

Tüm çalışmaların, küflü/paslı nostaljik bir yaklaşım yerine, şiir, edebiyat, tarih, resim, müzik, felsefe, ahlak gibi alanlarda ‘iktidar ve otorite karşıtlığı’ ruhu ve gönüllülük ilkesinde gerçekleşmesini isteyen Sivil Girişim, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki Ece Ayhan okurlarını, önce sanal ortamda bilahare Çanakkale’de bir araya getirmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Yalı Hanı’nda süren toplantılarda, Ece Ayhan konusunda araştırma yapmak isteyen akademisyenler, edebiyatçılar, öğrenciler ya da okurların yanı sıra, Ece Ayhan’ı henüz okumamış/tanımayanlar için de çeşitli etkinlikler tasarlıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir