Ege Denizi’nde Kaza Yapan Gemileri Kurtarma Çalışmaları Başladı

30 Haziran 2009

Ege Denizi’nde cumartesi akşamı Bozcaada açıklarında uluslararası sularda çarpışan Malta Bayraklı Ro-Ro gemisiyle Alman bayraklı yük gemisinin kurtarma çalışmalarına sabah saatlerinde başlandı.

Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, Ege Denizi’nde uluslararası sularda çarpışan 166 metre uzunluğundaki Alman bayraklı “Renate Schulte” gemisiyle 128 metre uzunluğundaki Malta bayraklı “Martı Princes” gemisinde kurtarma çalışmalarına sabah saatlerinde başlandığını belirterek, “Çimento yükü taşıyan Malta bayraklı ‘Martı Princess’ isimli geminin armatörünün anlaştığı ‘Solar’ isimli Türk kurtarma şirketi sabah saatlerinden itibaren bölgede çalışmalarına başladı. İlk etapta gemilerin üzerine çıkan kurtarma uzmanları yapılacak çalışma ile ilgili rapor hazırlıyor. Hazırlanan bu rapor daha sonra bizlere iletilecek. Buradaki kurtarmanın bizim isteklerimiz doğrultusunda yapılmasından yanayız. İlgili firmaya da bunu ilettik. Şimdi hazırlanacak raporu bekliyoruz. Bu raporu Valimizin başkanlığında diğer birimlerin de katılacağı toplantıda değerlendirip karar vereceğiz. Amacımız çevre kirliliğine yol açmadan bu gemilerin güvenli bir şekilde bölgeden kaldırılması” dedi.

Öte yandan kaza bölgesinde gerçekleştirilen kurtarma çalışmaları kapsamında bir yandan uzmanlar rapor hazırlarken, diğer yandan da gemilerde yer alan yakıtın boşaltılmasına başlandı. Gemilerde çevre kirliliğine sebep olabilecek yakıt ve yağların yanlarına yanaşan bir başka gemiye nakledilmeye başlandığını belirten yetkililer, çimento yükünün de aynı şekilde boşaltılmasının planlandığını açıkladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir