Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız’dan Yeni Eğitim Sistemine Tepki

10 Eylül 2012

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, ‘4+4+4’e Karşı Dört Koldan Ankara’ya programı kapsamında geldiği Çanakkale’de, yeni eğitim sistemini eleştirdi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız Çanakkale’de okulları ziyaret ederek yeni eğitim sisteminin getirdiklerini öğretmenler ile paylaştı. Barbaros İlköğretim Okulu önünde yeni eğitim sistemiyle ilgili açıklama yapan Ünsal Yıldız, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin 2012- 20103 eğitim öğretim yılı öncesinde ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Yıldız, konuşmasında şunları söyledi: “Birçok kentte öğrencilerimiz, önümüzdeki haftadan itibaren kendi semtlerindeki okula değil başka semtlerdeki okullara gitmek zorunda kalacak. Keza öğretmenlerimiz de haziran ayı sonlarında tatile ayrıldıkları okullarına değil, temmuzda alelacele tayin istemek zorunda bırakılarak sürgün edildikleri yeni okullara gitmek zorunda kalacak. Eğitim sistemi baştan aşağıya sorunlarla dolu. 72 ay öncesinde çocukların eğitim öğretime başlatılması akademik değildir, bilimsel değildir. 83 aylık çocuklarla 60 aylık çocukların bulundukları bir eğitim öğretim sistemi olmaz. Sınıf öncesi eğitim müfredatının birinci sınıfa doğru kaydırılma çabası içerisinde olunduğunu görüyoruz. Daha evvel okul öncesi eğitim almış çocuklarımız bu birinci yıllarında ne yapacaklar diye sorduğumuzda yanıtının üretilmediğini görüyoruz. Peki okullarımızdaki teknik altyapı bu çocuklarımız için hazırlanmış mıdır? Okullarımız eğitim öğretime hazır mı? Sınıflar 60 aylık çocuklara göre düzenlendi mi? Büyük kentlerde çok kalabalık sınıflarla karşı karşıya kalacağız. Sınıflarda teknik hazırlıkların yapılmadığını göreceğiz. Bu sınıfların hangisinde oyun oynanabilecek. Masalar, sıralar, tahtalar, tuvaletler, lavabolar bu çocukların kullanımına uygun değil. Peki neden bu ısrar. Bu bir dönüşüm programıdır. Türkiye’nin yeniden yapılandırılması programıdır. Bu ucuz ve itaatkar işgücü yetiştirmenin, kökten dinci yapıda Türkiye’yi yeniden yapılandırmanın adımlarıdır. Çocuklarımızın da, bu siyasal sistemin bir parçası haline getirilmek üzere adeta feda etmemiz isteniyor”.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir