Eğitim-Sen, İl Milli Eğitim Müdürü Karataş’a Sorunları ve Çözüm Önerilerini İletti

17 Ekim 2012

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada 16 Ekim 2012 Salı günü gerçekleşen görüşmede İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş ile eğitim çalışanları ve okulların sorunları ile ilgili paylaşımda bulunulduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“1- Taşınmalı sistemden merkez okullara taşınan öğrenciler, 16:30 – 17:00 ye kadar ortaokuldaki öğrencileri beklemektedirler. Yaşları 6 ila 10 olan bu çocuklar için durum zordur. Kış geldikçe daha çok zorlanacaktırlar. Öğretmenlerde görevlendirme yapılmadan bu riskin sorumluluğunu taşımaktadırlar.

Çözüm: Öğretmenler ücret karşılığı görevlendirmeliler veya bu şekilde bekleyen köylere ortaokul ve ilkokul için 2 araç tutulmalıdır. Ayrıca bu çocuklar hala ekmek arası ile öğlen yemeğe geçiştirilmektedir.

2- Norm fazlası öğretmenlerin görevlendirilmeleri yapılmıştır. Okullarda ihtiyaç varken öğretmenlerin boşta kalması düşünülemez. Fakat Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosunda görevli bu öğretmenlerimizin dağıtımı yapılırken eş durumu, aile düzeni göz önüne alınmalıydı. Herhangi bir özrü olmayan öğretmenlerimizin geliş-gidiş yapacağı köye düşük puanına rağmen görevlendirilip, 145 km uzaktaki köye aile düzeni gözetilmeden başka bir öğretmenimizin görevlendirilmesi gözden geçirilmelidir.

Çözüm: Tekrar açılan köy okullarına puan esasına uygun kadrolu atama hemen yapılmalıdır. Neden kadrolu atama yapılmayıp, görevlendirme yapılması anlaşılır bir durum değildir.

3- Ekte sunulan 21/06/2012 tarih ve 116 sayılı ila 23/06/2012 tarih ve 119 sayılı yazılarımızla Bilgi Edinme Kanunu kapsamında istediğimiz üç talebimize cevap verilmemiştir.

Çözüm: Sendikaların veya tüm personelin bilgi edinmeden yararlanması gerekmektedir. Bu haklarımız kullandırılmalıdır.

4- Ekders ödemelerinin bu ay gecikmiş olarak ödenmesi rahatsızlık yaratmıştır. Bu sorun her ay yaşanmaktadır. Şartlarını ek ders ödemelerine göre ayarlamış çalışanlar etkilenmektedir.

Çözüm: Kullanılan sistemin oturtulması, okul müdürlerinin duyarlı olması kesinlikle sağlanmalıdır.

5- Merkez Ali Haydar Lisesinde görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni üyemiz 2009 yılı içinde Anadolu Öğretmen Lisesini sınavla kazanmasına rağmen ataması yapılmayarak aynı okuldaki boş kadrolara sınavı kazanamayan öğretmenlerin ataması yapılmıştır. Aynı üyemiz ilgili sınavı 2011 yılında tekrar kazanmasına rağmen bu defa ilgili kadroların dolu olması nedeniyle ataması yine yapılmamıştır.

Çözüm: Üyemizin hak mağduriyetinin giderilmesi ile ilgili gereğinin yapılması hususunu teklif ederiz.

Görüşmemiz sonucunda ;
Norm fazlası olarak çalışan öğretmenlerin çok kısa süre içinde atanacaklarını ve bu atamalar yapılırken puan üstünlüğüne ve eş durumu gibi özür durumlarının da göz önüne alınacağı belirtildi. Bu atamalar için bakanlıktan normların onaylanmasını beklediklerini, açık kadroları yayınlayıp, öğretmenlerin tercih yapacaklarını belirtti.

Taşımalı öğrencisi bulunan okullarda ilkokullar, ortaokulları bir saat veya daha fazla beklemekte ve öğretmenler görevlendirilmedikleri halde bu öğrencileri beklemektedir. Bu sorun öğrenci için zor, öğretmen için riskli bir durumdur Bu konuda belirtilen köylere ikinci bir araba tutularak ve ya görevlendirmeler yapılarak çözüleceği belirtildi.

Rehber öğretmenlerin görevlendirilmeleri sorun oluşturmaktadır. Mahkeme kararları uygulanmamakla sorun oluşmaktadır.

Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş bu sorunu direkt rehber öğretmenlerle bir toplantı yapılarak çözüm yollarının birlikte bulunacağı belirtildi. Konuya mahkeme kararı ile çözüm aranması haklılıktır. Fakat çözümü rehber öğretmenler ve biz karşılıklı oturup çözeceğiz demiştir

Anadolu Liselerine atanmayı sınav kazanarak hak eden öğretmenlerin atamasının norm kadro belirlenmesiyle yapılacağını belirtti.

Bilgi Edinme yazılarımızın cevaplanmadığını Bilgi Edinme Kanunundan herkesin yararlanması gerektiğini de belirttik.

Ekders ödemelerinde gecikmenin öğretmenlerde rahatsızlık yarattığını, bu konuda aksaklıkların tespit edilip, mağduriyetin kaldırılması gerektiğini belirttik.

Görüşmemizde belirttiğimiz sorunları çözüm önerilerimiz ve Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’ın çözümlerinin Eğitim-Sen olarak takipçisi olacağız.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir