EKÜY Projesi 2013 Yılı Toplantısı Yapıldı

14 Mayıs 2013

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Yıldız başkanlığında Entegre Mücadele ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projesinin 2013 yılı ilk toplantısının yapıldığı bildirildi.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden toplantı ve projeyle ilgili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzce 1995 yılından itibaren ülke genelinde yürütülen Entegre Mücadele proje çalışmaları ilimizde Şeftali, Kiraz ve Elma da yürütülmektedir. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Entegre Mücadele proje çalışmaları, 2010 yılından itibaren Çanakkale ili dahil 16 pilot ilde ‘Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi (EKÜY)’ adıyla yeniden hayata geçirilmiştir. EKÜY projesi 2012-2013 yıllarında iki yıl süreyle FAO (Dünya Gıda Örgütü) tarafından eğitim yönünden desteklenmekte olup, bu kapsamda 3 dönem halinde planlanan teknik personel eğitimlerinin ilk 2 ayağı tamamlanmıştır. Proje, 2013 yılı itibariyle İlimizde Merkez İlçe, Bayramiç, Lapseki ve Gelibolu ilçelerimizde toplamda 130 üreticinin Şeftali, Kiraz, Elma ve Armut bahçelerinde uygulanmaktadır.

09 Mayıs 2013 tarihinde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Ömer Yıldız başkanlığında, İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda şube müdürlüğü personeli ile proje uygulanan İlçe Müdürlüklerindeki konu ile alakalı teknik personel ve ilgili köylerdeki TARGEL personelinin katılımıyla hizmetiçi eğitim toplantısı düzenlenmiştir. Bu kapsamda proje çalışmalarımız üreticiden tüketiciye gıda güvenliği prensibiyle Üretimin her aşamasında bitki koruma faaliyetlerinin Entegre Mücadele prensipleri çalışmaları doğrultusunda yürütülmesi, hasat ve sonrasında analiz neticesinde kalıntı kontrolü ve geriye dönük izlenebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır. Proje sonucunda Entegre Mücadele doğrultusunda üretim yapan, kalıntı problemi olmayan üreticilerimizin ürünlerine logo ve sertifika verilmesi, dolayısıyla sertifikalı ürün üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir