Emekli Öğretmen, Organları ile 3 Kişiye Hayat Verecek

19 Şubat 2010

Çanakkale’de beyin ölümü gerçekleşen emekli öğretmenin organları 3 kişiye hayat verecek.

4 yıl önce de Fen Bilgisi öğretmeni olarak görev yaptığı Ömer Mart İlköğretim Okulu’ndan emekli olan Halil Özkan’ın (57) 2 gün önce beyin kanaması teşhisi ile Çanakkale Devlet Hastanesi’ne getirildiğini belirten Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, “Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan hastamızın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine durumu ailesine bildirdik. Ailesi organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun ardından Bursa’daki Organ Nakli Koordinasyon Bölge Merkezi ile temasa geçtik. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden gece 02.00’de yola çıkan 5 kişilik ekip, sabah saatlerinde şehrimize ulaşarak hastadan 2 böbrek ve karaciğeri aldı. Bu organlar Bursa’daki hastalara nakledilecek” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, hastadan alınan 3 organın 3 hastayı kurtaracağını kaydederek, “Bu organların nakledileceği hastalar belirlendi. Organ bağışı konusunda Çanakkale çok önemli bir ilimiz. Buradan organ bağışında bulunanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten ise öğretmenlerin yıldızlar gibi ışık saçtığına işaret ederek, “Emekli öğretmen Halil Özkan da bu kez yıldızlara giderken çok büyük bir aydınlatma meydana getirerek 3 kişiye hayat veriyor. Bütün Çanakkale’yi ve bütün Türkiye’yi organ bağışına davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Emekli öğretmen Halil Özkan’ın kardeşi Ragıp Özkan, ağabeyinin sağlığında vermeyi çok seven birisi olduğunu ifade ederek, “Ağabeyimin organlarının başka insanlarda yaşacağını bilmek bir nebze de olsa acımızı hafifletiyor” şeklinde konuştu.

Alınan organlar, daha sonra 3 hastaya nakledilmek üzere araçla Bursa’ya gönderildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir