Emekli Tuğgeneralin Güzelyalı’daki Evinde Arama

Emekli Tuğgeneralin Güzelyalı’daki Evinde Arama
05 Nisan 2010

Balyoz Operasyonu’nun 3. dalgası kapsamında, emekli tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un Çanakkale Merkez’e bağlı Güzelyalı’daki evinde arama yapıldığı öğrenildi.

2003 yılında emekli olduktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanı olarak görev yapan Mustafa Kemal Tutkun’un, Güzelyalı Köyü Akarsu Villaları’ndaki evinde, sabah erken saatlerden itibaren, pollis ve jandarma gözetiminde arama yapıldığı ortaya çıktı. Emekli tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un evinin arandığını bilgisi aynı üniversitede görevli kardeşi Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun tarafından doğrulandı.

Balyoz operasyonunun 4’üncü dalgasında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un evinde yapılan arama sona erdi.

Balyoz operasyonu kapsamında sabah erken saatlerde gözaltına alınan Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un il merkezine bağlı Güzelyalı köyündeki evinde yaklaşık 8 saat süren arama sona erdi. Polis, jandarma ile birlikte yaptığı aramadan sonra el koyduğu bazı evrakları emniyete götürdü.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

“Balyoz” operasyonu kapsamında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un avukatı Mehmet Altın, müvekkilinin İstanbul’a götürüleceğini söyledi.

Avukat Altın, yaptığı açıklamada, “Müvekkilim, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çanakkale emniyetine gönderilen talimat üzerine, ifadesi alınmak için gözaltına alınmış durumda. Daha bu dosyanın ayrıntılarından, hukuki sürecin nasıl işleyeceğinin çok bilgi sahibi değiliz. Ama ülkemizde bu tür operasyonlar olduğunu biliyorsunuz. Biz inanıyoruz ki, kısa sürede bu hukuki süreç tamamlanacak ve kendisi evine dönecektir. Bu hukuki sürecin yapılması ve uygulanmasında birtakım yollar var.

İstanbul’a gittiğinde özel yetkili cumhuriyet başsavcılığı tarafından ifadesi alınması, bilgisine başvurulmasıdır. İnşallah özel yetkili cumhuriyet başsavcılığımız, ifadesini aldıktan sonra kendisini evine gönderecektir. Biz komutanımıza güveniyoruz. Eğer tutuklama talebiyle bir üst özel mahkemeye sevk söz konusu olursa, özel yetkili ağır ceza mahkemesinin yargıçları tarafından bu konu değerlendirilecek. Daha her şeyin başındayız. Çok bilgi sahibi değiliz dosya hakkında. Ama biz komutanımızı çok iyi tanıyoruz. Uzun yıllardır Çanakkale’de yaşıyor. Kimliğini, kişiliğini çok iyi biliyoruz. O nedenle kısa bir süre sonra evine döneceğine ve Çanakkale’ye sevdiklerinin yanına döneceğine inanıyoruz” dedi.

Emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun’un sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirten Altın, “Moralli iyi. Zaten iyi eğitim almış, çok sevilen, aslında artık komutan bile denemez ona şu anda. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde hoca, biliyorsunuz. Kendisi de burada. Endişe edilecek herhangi bir durum yok. Emniyetimiz, adliyemiz, hukukumuz bunu çözecektir” diye konuştu.

Müvekkilinin evinde yapılan arama ile ilgili konuşan Altın, “Aramada herhangi bir suç aletine rastlanmadı. Ben de bir müddet katıldım arama operasyonuna. İleriki aşamalarda böyle bir bilgi alırsak size döneceğim” dedi.
Altın, “Tutkun’un gözaltına alınmasında Gelibolu’daki bir toplantıya katıldığı mı gerekçe gösteriliyor” sorusuna, “Onu da bilmiyoruz. Şu anda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gönderilen bir yazıyla sadece evinde arama yapılması ve ifadesi alınması için İstanbul’a sevki isteniyor. İçeriğini kimse bilmiyor. Sadece basından sizle beraber izledik” cevabını verdi.

[Kaynak: İHA & Milliyet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir