Emekli Tümgeneral Osman Özbek’tan YAŞ Kararları ile İlgili Açıklamalar

08 Ağustos 2010

Emekli Tümgeneral Osman Özbek, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı ile ilgili yapılan görüşmelerin önemine değinerek, “Sayın Başbakan, Genelkurmay Başkanı ile görüşerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na aday istiyor, isim istiyor. O da vermiyor. Gelinen nokta budur. Genelkurmay Başkanı ‘verdim’ diyor. Hasan Iğsız. Başbakan da onu kabul etmiyor. O da diyor ki ‘benim’ vereceğim isim bu. Normalde başka bir isim veremez Genelkurmay Başkanı. Verir ise yanlış yapmış olur. Veremez. Ben 38 sene üniforma giymiş bir asker olarak söylüyorum veremez. He onlar kendileri atama yapar mı? Yapar. Ama Genelkurmay Başkanı’nın parafesi olmaz. O atama sayılmaz. Genelkurmay Başkanı’nın parafesi olmayan bir atama geçerli değildir. Yani bu işler o kadar kolay değil. Nasıl ki Cumhurbaşkanı’nın onayı olmazsa geçerli değil” şeklinde konuştu.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesine Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) daveti üzerine gelen Emekli Tümgeneral Osman Özbek özellikle YAŞ toplantısı konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği söyleşi liman içindeki etkinlikte yargının yandaş olduğunu ve AK Parti’ye bağlı yandaş savcıların da aldıkları kararları sonucunda 102 kişiye tutuklama kararı getirildiğini belirterek, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda terfi etmesi beklenen 11 subay da mahkemenin ön kararı ile terfi ettirilmedi” diye konuştu.

Osman Özbek, bu yılki YAŞ toplanrtısının biraz değişik olduğunu belirterek, “Mesela YAŞ’ta İçişleri Bakanı devredeydi. Kanunda var mı? Yok. Hangi yetkiyle? İçişleri Bakanı hangi yetki ile YAŞ ile ilgili devreye girdi? Başka bir şey daha. Orada Adalet Bakanı vardı. Adalet Bakanı hangi yetkiyle girdi? İşin içindeydi Adalet Bakanı. Başbakan ile her gün görüşüyordu. Bunun hukukla, bunun etik değerlerle devlet yönetimi ile ilgisi var? Devleti başka türlü yönetirsen bunun adı faşizan yönetim olur. İçişleri Bakanı devrede, Adalet Bakanı devrede. Yetmedi, MİT Müsteşarı’nı çağırıyor. YAŞ toplantısından önce Mit Müsteşarı’nı çağırıp ondan bilgi alıyor. Ne bilgisi alıyorsun? MİT Müsteşarı devletin generalini subayını mı fişliyor? Hangi yetkiyle? Mit Müsteşarı’nı böyle kullanmak senin haddine mi? Böyle bir şey olabilir mi? Aslında MİT Müsteşarı bana göre Başbakan’ın bu çağrısına uymamalıdır. MİT Müsteşarı Başbakan’a ‘YAŞ döneminde benim gelmem demek terfilere müdahale anlamına gelir. Ben devletin MİT Müsteşarı’yım. Türkiye Cumhuriyeti’nin’ demesi lazımdı. Ama kendini siyasi otoritenin MİT Müsteşarı olarak görürse gelir ve geldi de. Başka Başbakanlık Müsteşarı da devrede. Bakın Başbakanlık Müsteşarı’nın adı da geçiyor YAŞ’ta. Sanki Yüksek Askeri Şura değil de terörle mücadele veya başka bir zirve. Herkes işin içinde bir önemli kişi daha var ağlamaktan sorumlu bir Başbakan yardımcısı var o da devrede” ifadelerini kullandı.

“GENELKURMAY BAŞKANI’NIN PARAFESİ OLMAYAN BİR ATAMA GEÇERLİ DEĞİLDİR”

Konuşmasında Başbakan ile Genelkurmay Başkanının biraraya gelip görüşmesi konusuna da değinen Özbek, “Önceki gece Sayın Başbakan, Genelkurmay Başkanı ile görüşerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na aday istiyor, isim istiyor. O da vermiyor. Gelinen nokta budur. Genelkurmay Başkanı ‘verdim’ diyor. Hasan Iğsız. Başbakan da onu kabul etmiyor. O da diyor ki ‘benim’ vereceğim isim bu. Normalde başka bir isim veremez Genelkurmay Başkanı. Verir ise yanlış yapmış olur. Veremez. Ben 38 sene üniforma giymiş bir asker olarak söylüyorum veremez. He onlar kendileri atama yapar mı? Yapar. Ama Genelkurmay Başkanı’nın parafesi olmaz. O atama sayılmaz. Genelkurmay Başkanı’nın parafesi olmayan bir atama geçerli değildir. Yani bu işler o kadar kolay değil. Nasıl ki Cumhurbaşkanı’nın onayı olmazsa geçerli değil. Genelkurmay Başkanı’nın imzası olmadan siz Genelkurmay’a bir atama yapamazsınız. Kara Kuvvetleri’ne bir atama yapamazlar. Bu işler böyle. He yaparlar Türkiye’de bugüne kadar birçok şeyi yapanlar bunu da yaparlar” dedi.

OSMAN ÖZBEKTEN MEDYAYA TEPKİ

YAŞ kararları sırasında medyanın tutumuna da değinen Osman Özbek, “İşin içinde bir de medya var. YAŞ’a medyayı koydular. Yandaş medya başlık atıyor ‘YAŞ’a kadar firari kaçış.’ ‘YAŞ’a kadar organize kaçış’.’İçişleri Bakanı’nın yanında firari komutan’ İçişleri Bakanı Hatay’a gitmiş. Yanında 6. Kolordu Komutanı var. Kolordu Komutanı’na yandaş medya ‘firari komutan’ diyor. Komutan görevinin başında. Bunu Ermenistan’dan veya Yunanistan’dan bir gazete değil, Türk gazetesi yapıyor. Başka bir şey ‘Balyozculara terfi taktiği Genelkurmay’dan’. Yani bir general bir sıkıntısı olunca Genelkurmay’dan başka bir yere mi gidecek? Nereye gidecek AK Parti’ye mi gidecek? Genelkurmay’a gitmiş başlık atıyor. Onun Balyozcu olduğunu kim söylüyor? Bir gazeteci elinde bir bavul. Bavulun içinde 5 bin sayfa sahte düzmeci evrak. Bunu götürüyor bir savcıya veriyor. Savcı da ‘aferin’ diyor. Bunlar darbe planı diyor. Yapanları kendi gazeteciyi bulan kendi, valize koyan kendi, aferin diye kendi verdikten sonra da polise talimat veriyorlar. Bunu koru gazeteciye bir şeyler yaparlar diyip gazeteciyi koruyan kendi. Gazeteci de ortada geziyor şimdi. Mustafa Balbay da bekliyor ki tahliye olacak. Bu mudur şimdi hukuk? Mesela yandaş medya diyor ki, çok enteresan ‘Genelkurmay arşivleri açılsa subayların yarısı tutuklanır.’ Yani Genelkurmay Karargahı’nı hedef gösteriyor. Karargahı terör örgütünün karargahı gibi gösteriyor” diye konuştu.

“KOMUTANLARI HAPİSTE OLAN BİR ORDU ÇARPIŞABİLİR Mİ?”

Osman Özbek, konuşmasında Barzani’nin Türkiye’ye açılım sürecinde gelmesi gibi konulara da değinerek, “Suriye ile vizeyi kaldırdık diyorlar. Ben diyorum ki Fransa Almanya’ya da İngiltere kaldırsana. Kaldırmıyorlar. Suriye ile vize ancak PKK’nın işine yarar. Lider kadrolardan bazıları orada barınıyor. Bunlardan hiç birini teslim etmiyorlar. Bu yönden bir çabaları yok. Hiçbir faydası yok. Bu ancak Türkiye’nin aleyhinedir. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) diye bir şey var mı? Yok. Her şeyi bittirdiler.

Komutanları hapiste olan bir ordu çarpışabilir mi? Siz o orduyu çökerttiniz. Emniyet Genel Müdürü’nün adını bilen var mı? Bu ülkenin Emniyet Genel Müdürü çıkıp hiç mi konuşmaz? Makamı yok, adı var, kendi yok. Böyle bir Türkiye olur mu? Bunun hukukla ne ilgisi var. Her şeyi İçişleri Bakanı biliyor. Emniyet Asayiş ‘EMASYA’ planları vardı. O planlara göre Türk Silahlı Kuvvetleri garnizondaki birlikler şehir içinde, ilçe içinde politik gücü aşan olaylar olduğunda hemen yardıma koşuyordu. Kötü bir şey mi? Kötü bir şeymiş. Bunu kaldırdılar bundan büyük yanlış olur mu” diye sordu.

Son olarak 2007 yılında yapılan seçimlerde bilgisayar hilesi yapıldığını iddia eden Özbek oy sayan bilgisayar yazılımının Yunanistan ve Amerika’dan kovulduğuna dikkat çekerek önümüzdeki seçimlerde oy sayımında yine bu yazılımın kullanılacağını dile getirdi. Yaklaşık iki saat süren konuşmasının bitiminde emekli General Osman Özbek uzun süre ayakta alkışlandı. Atatükçü Düşünce Derneği Küçükkuyu Şubesi Başkanı Kamil Özdemir tarafından çiçek takdim edilen Özbek daha sonra “Kansız Savaş”, “Çankaya’da Sonbahar” gibi kitaplarını okurları için imzalarken uzun kuyruklar oluştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir