En Çok Domates Yeme Yarışması

09 Ağustos 2009

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde düzenlenen “Eceabat Belediyesi 4. Geleneksel Domates Festivali” kapsamında düzenlenen Domates Yeme Yarışması birbirinden ilginç görüntülere sahne oldu.

Türkiye genelinde en çok tercih edilen Çanakkale domatesinin yetiştirildiği yerlerin başında gelen Eceabat ilçesinde düzenlenen festivale çok sayıda vatandaş katıldı. Konserler, en iyi domates yetiştiren kişi yarışması, spor turnuvaları ve halk oyunları gösterilerinin yer aldığı festivalde en büyük ilgiyi domates yeme yarışması çekti. Eceabat İskele Meydanı’nda düzenlenen yarışmalar, ilk olarak en iyi domates yetiştiren çiftçi seçimi ile başladı. Yarışmaya 74 yetiştirici katılırken, domatesler tek tek tartıldı, 5 kişiden oluşan jüri heyeti tarafından tadlarına tek tek bakıldı. Yarışmada 74 numaralı kasada bulunan domatesin 460 gram gelmesi jüri üyelerini bile şaşırttı.

Yetiştirici yarışmasının ardından vatandaşların heyecanla beklediği domates yeme yarışmasına geçildi. Sunucu tarafından seçilen 5 yarışmacı önce tek tek kendilerini tanıttı. Daha sonra yarışmacıların önüne yarımşar kilodan oluşan domatesler konuldu. Üçü bayan ikisi erkeklerden oluşan yarışmacılar önlerine konulan domatesleri bir dakika içerisinde bitirmeye çalıştı. Yarışmada bayanlara nazaran erkeklerin daha çabuk davranarak daha çok domates yemeye çalışması izleyenleri güldürdü. Sürenin azalmasına kısa bir süre kala yarışmacıların domatesleri ağızlarına tıkarak yemesi ilginç görüntüler oluşturdu. Yarışma sonunda 345 gram domatesi yemeyi başaran 56 yaşındaki Metin Kısmet isimli vatandaş birinci geldi. Yarışmada dereceye girenlerden 1’inciye çeyrek altın, 2. ve 3.’cüye ise birer kasa domates verildi.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir