Engelli Derneklerinden Milletvekillerine Ziyaret

21 Aralık 2012

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi, Çanakkale Bedensel Engelliler Derneği, Çanakkale Engelliler Spor Kulübü başkan ve yöneticileri Çanakkale Millevekili Dilekçe Komisyon Başkanı Mehmet Daniş ve Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir’i makamlarında ziyaret ettiler.

Gerçekleşen ziyaretlerde engelliler ile ilgili özelde Çanakkale ilindeki genelde ise ülkemizdeki yapılan hizmetlerden görüşülürken yapılacak olan hizmetlerden de bahsedildi. Daniş ziyarette yaptığı konuşmada; “Engelliler bizim birlikte hayatı paylaştığımız bireyler, 2002 yılından bu güne kadar engelliler alanındaki yapılanlar ortadadır. En son çıkartılan 5378 sayılı kanun ile de bu kazanımları yasal bir zemine oturtulmuştur.Ancak bu yapılanlar önemli ilerlemeler ve kazanımlar sağlamış olsa da daha yapılması gereken işlerin olduğuna inanmaktayım.Bizler bu ülkede hep beraber yaşıyor isek her yönden eşit koşulları paylaşmalıyız. 2002 yılından bu güne çok sayıda engelli istihdam edilerek kamudaki açık azaltılmış,özel iş yerlerine denetimler ve yaptırımlar uygulanarak engelli açıklarının önemli ölçüde kapatılması sağlanmış,engelli istihdam etmeyen işyerlerine de para cezaları kesilerek bu cezalardan elde elilen gelirler yine bir havuzda toplanarak engellilerin mesleki eğitimleri için kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. İlimizin engelliler alanındaki çalışmaları nedeni ile Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesini takdir ile izlemekteyim” dedi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Batdal ise yaptığı konuşmada; “2002 yılında engellilerin arasına giren bir görme engelli olarak gelişmelerin gözlemcisi oldum. Elbette engelliler için çıkartılan 5378 sayılı kanun ülkemizin bir miladıdır ben bu miladı gerçekleştiren herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ancak daha yapılması gereken çok şey atılması gereken çok adım var.Kurulduğumuz 1989 yılından buyana engellilerin istismar aracı olarak kullanılmasına engel olmaya çalışıyoruz.Bu alanda yasalarda bulunan boşlukları değerlendiren istismarcılar engelliler üzerinden rant elde etmeye devam ediyorlar. Bu konunun bir an önce ele alınarak gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Bizlere projelerimizde destek olduğunuz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir