Engelliler Günü, “Empati” Yürüyüşünde Bir Garip Kareler!

03 Aralık 2015

Çanakkale’de protokol üyelerinin, engellilerin neler yaşadığını daha iyi anlayabilmek için “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” adına düzenlenen ‘Empati Yürüyüşü’ne tekerlekli sandalyeyle katılmaları, farklı görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Çanakkale ve Kepez Belediye Başkanlarının tekerlekli sandalye üzerinde gülümseyerek poz vermeleri, kimi çevreler tarafından hoş karşılanmadı.

Bugün Başkan Ülgür Gökhan ve belediye personeli Kent Konseyi ve Engelli Derneklerinin organizasyonunda Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğine geçiş yaptı. Engelli derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sunarken, burada bir konuşma yapan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Akif Telli, engellilerin sorunlarına değindi.Meydandaki törenin ardından ise Farkındalık Yürüyüşü gerçekleşti. Cumhuriyet Meydanından İskele Meydanına kadar devam eden yürüyüşte, engelsiz bireylerin engellilerle empati kurabilmesi için tekerlekli sandalyeler kullanıldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da farkındalık yürüyüşünde tekerlekli sandalye kullanarak, yürüyüşe destek verdi. Herkesin engelli adayı olabileceğine vurgu yapan iki Başkan, uzun bir süre sokaklarda tekerlekli sandalye kullandılar.
Ayrıca, engelliler için ayrılan alanlara geçmeye çalışan başkanlar, zaman zaman zor anlar yaşadılar. Cumhuriyet Meydanı, Değirmenlik Sokak, Çarşı Caddesi, Kordon güzergahları üzerinden İskele Meydanı’na gelen grup, daha sonra burada yürüyüşü bitirdiler.
engelli

Yorumlar...
  • Serab Çakalır Türkmen
    08/12/2015 17:52

    Bak sen! Engelliler üzerinden şov yapmışlar. Rampaların nasıl da göstermelik olduğunu anlamışlar mı, rampa dibindeki oluklara o sandalyeler saplanıp kalmamış mı? Ya engelli tuvaletleri? Mesela Belediye Sosyal Tesisleri'ndeki "engelli" tuvaletlerine tekerlekli sandalye ile girmeyi denemişler mi?!! Ya kordondaki saçma kabartma yol? Gözlerine bant da bağlasalarmış, görmeyenlerin sorunlarına empati yapmış olurlardı.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir