“Engellilerin İstihdamıyla İlgili Çok Önemli Atılımlar Olacak”

22 Aralık 2015

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, İl Müftülüğü ’nün “Gelin Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında engelliler ve aileleriyle bir araya geldi.

Deniz Polis Evinde İl Müftülüğü tarafından düzenlenen kaynaşma kahvaltısında Vali Hamza Erkal, engelliliğin toplum için bir imtihan olduğunu, engelliyle sadece ailesinin değil, bütün toplumun ilgilenmesi, sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyledi.“Mevlana’nın, Yunus Emre’nin özellikle o kültürü özümsemiş, bütün büyüklerin torunları olan bizler bu güzel hasletleri toplum içinde sergilemeliyiz.” diyen Vali Hamza Erkal, engelli vatandaşlara hep beraber sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Devletin imkânlarının artması, teknolojinin gelişmesiyle engellilerin, engelliliklerinin kaldırıldığını ifade eden Vali Hamza Erkal, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde engelli çocuklarına bakan ailelere maaş bağlandığını, sigortalı hale getirildiğini belirtti.

Vali Hamza Erkal konuşmasında: “Sosyal devletin en büyük görevlerinden biri bu olmalı, devletin en büyük sorumluluğu engellilerine, dezavantajlı kesime sahip çıkmak olmalı ve çok şükür ki devletimiz bu konuda çok önemli adımlar atmış, yasalar çıkarmış, yardımlar tertip etmiştir. Önümüzdeki süreçte engellilerin istihdamıyla ilgili çok önemli atılımlar olacak. Bunların hepsini beraber değerlendirdiğimizde toplum olarak yavaş yavaş engelli kardeşlerimize sahip çıkmaya başlandığını görüyorum. Şunun da bilinmesini isterim ki herkes bir engelli adayıdır. Hiç kimsenin bir garantisi yoktur. Bu insanların durumunu anlamayan, kalpten hissetmeyen insanların engeli olduğunu söylemek istiyorum. Toplum içinde duyarsızlığı nedeniyle en büyük engele sahip olan kişiler var. Yöneticiler olarak bundan sonraki süreçte de sizlerle beraber olmaya gayret edeceğiz. Sizlerin en ufak bir probleminde dahi kapılarımızın sonuna kadar açık olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir