Engellilerin Yaşama Sevinci

Engellilerin Yaşama Sevinci
06 Aralık 2008

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesinde bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi?nde, ilçe merkezi ve Gelibolu Yarımadası?ndaki köylerden gelen 5 ile 40 yaş arası eğitilebilir ve öğretilebilir bireylere yönelik 90 öğrenciye eğitim veriliyor.

Gelibolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Emekli Öğretmen Ahmet Tuna, Dünya Özürlüler Günü dolayısı ile merkezde eğitim gören öğrencilerin kendi çalışmalarından oluşan bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Öğrenci velileri ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, çeşitli gösterilerde bulunarak, şiir ve şarkı söylediler.

Ahmet Tuna, merkezde 1 psikolog, 2 zihinsel engelli, 2 okul Ööncesi, 3 çocuk eğitim uzmanı ve 1 idari yetkili olmak üzere toplam 9 eğitmen ile görev yaptıklarını belirterek, ?Burada öğrencilere ihtiyaçlarını karşılayacak davranışlarını öğrenme eğitimleri veriliyor? dedi.

Kısa bir süre sonra daha geniş bir binada eğitim ve öğretime devam edeceklerini belirten Tuna, ?Yeni binada zihinsel engelliler ile bedensel engellilere de eğitim verilecek. Merkezimizde eğitilebilir, öğretilebilir, otistik, down sendromu, işitme ve konuşma engelliler programları ile özel eğitim ihtiyacı duyan bireylere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan ücretsiz eğitim imkanı sunuyoruz? dedi.
Tuna ayrıca, ülkenin eğitim kalitesini engelli bireyleri görmezden gelerek değil, onları uygun eğitim ortamlarında uygun araç, gereçlerle ve özel eğitim personeli ile eğiterek artıracaklarını sözlerine ekledi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir