Engin Işık, Organları ile 4 Kişiye Hayat Verecek

Engin Işık, Organları ile 4 Kişiye Hayat Verecek
03 Temmuz 2010

Çanakkale’de, beyin ölümü gerçekleşen 43 yaşındaki şahsın organlarının 4 kişiye hayat vereceği öğrenildi.

Babasının organlarını bağışlayan 15 yaşındaki genç kız ise herkese örnek olmayı amaçladıklarını söyledi.

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde yaz aylarında motosiklet kiralama işi yaparak geçimini sağlayan Engin Işık (43), önceki gün beyin kanaması geçirmesi üzerine Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Doktorların müdahale ettiği Işık’ın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine, ailesi organlarını bağışlama kararı aldı. Işık’ın organlarının 4 kişiye hayat vereceği öğrenildi.

Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, “Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan hastamızın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine durumu yakınlarına bildirdik. Yakınları organlarını bağışlama kararı aldı. Bursa ve İstanbul’daki Organ Nakli Koordinasyon Bölge Merkezi ile temasa geçtik. İlk olarak Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, Dr. Mahmut Esat Danişoğlu, Dr. Onur Serin, Dr. Feyzi Mutlu Kanat ve Dr. Volkan Polatan 2 böbrek ve karaciğeri alıp Bursa’ya götürmek üzere ilimize geldi. Bu 3 organ Bursa’ya gönderilecek. Kalp ise İstanbul’dan gelecek ekip tarafından Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek uygun bir hastaya nakledilecek” dedi.

Engin Işık’ın 15 yaşındaki kızı İlayda Işık, “Herkese örnek olmak istiyorum. Babamı başka insanlarda yaşatmak için organlarını bağışladım” diye konuştu.

Yaklaşık 5 saat sürecek ameliyatın ardından alınacak organlar, akşam saatlerinde Bursa ve İstanbul’a götürülecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir