Enis Rıza Sakızlı İle Belgesel Günleri 2-3 Nisan’da Ece Ayhan Kültürevi’nde

29 Mart 2016

Ece Ayhan Sivil Girişimi’nin düzenlediği “Enis Rıza Sakızlı ile Belgesel Günleri” etkinliği 2-3 Nisan’da Çanakkale’de Ece Ayhan Kültürevi’nde gerçekleşecek.  Türkiye’nin duayen belgeselcilerinden Enis Rıza Sakızlı’nın katılımıyla düzenlenen belgesel günleri kapsamında 2 Nisan Cumartesi günü saat 13.30’dan itibaren Enis Rıza’nın seçkisiyle üç belgesel film (Citizenfour/The Salt of The Earth/Listen To Me Marlon)  izlenecek ve ardından filmler üzerine katılımcılarla  sohbet edilecek. 3 Nisan Pazar günü saat 14.00’den itibaren de yönetmenliğini Joshua Oppenheimer’ın yaptığı “The Act of Killing” (Öldürme Eylemi) filminin gösterimiyle birlikte Enis Rıza’nın yürütücülüğünde bir belgesel atölyesi yapılacak.

Farklı yaşam biçimlerinin, insan hikâyelerinin ve deneyimlerin paylaşılması ve toplumsal hafızanın güçlenmesine  yönelik olarak belgeselin öneminin de tartışılacağı “Enis Rıza ile Belgesel Günleri”  belgesel sinema dünyasına adım atmak isteyen, belgesel filmlerin nasıl yapıldığını merak eden, belgesel çekmek isteyen ilgililer için de kaçırılmaması gereken bir etkinlik. Ece Ayhan Sivil Girişimi etkinliğin tüm sinemaseverlere, ilgi duyan herkese  açık ve ücretsiz olduğunu belirterek 2-3 Nisan hafta sonu tüm Çanakkalelileri Ece Ayhan Kültürevi’nde “Enis Rıza Sakızlı ile Belgesel Günleri”ne davet ediyor.

EASG “Enis Rıza Sakızlı ile Belgesel Günleri” Programı

  • 2 Nisan 2016 Cumartesi

Saat 13.30 /Citizen Four/109 dakika/ Yönetmen: Laura Poitras
Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiğini açığa çıkaran, tarihin en ses getiren olaylarından birinin kahramanı olan üst düzey CIA analisti Edward Snowden’ın hikayesi; gerçeklik, gerçekçilik ve mevcut kontrol mekanizmalarına dair derin sorular barındırıyor.

Saat 15.15 / The Salt of the Earth/Toprağın Tuzu/110 dakika/Yönetmenler:Wim Wenders,Juliano Ribeiro Salgado

Toprağın Tuzu, 2014 Fransa-Brezilya ortak yapımı belgesel film. Wim Wenders ve Juliano Ribeiro Salgado tarafından yönetilen film, Brezilyalı fotoğrafçı Juliano Salgado’nın meslek yaşamındaki önemli çalışmalarını ve hayatını anlatır

Saat 17.00 / Listen to me Marlon/Dinle Beni Marlon/98 dakika/ Yönetmen: Stevan Riley

Efsane aktörün hayatının dönüm noktalarını perdeye taşıyan film, Marlon Brando’nun daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış arşiv görüntülerine, yüzlerce saatlik kaynaklardan derlenmiş ses kayıtlarına ve aktörün hayranı olan pek çok insanın ilk defa tanık olacağı olaylara yer veriyor.

  • 3 Nisan 2016 Pazar

Saat 14.00 / The Act of Killing-Öldürme Eylemi/ Yönetmen: Joshua Oppenheimer

Film Endonezya’da 1965 yılında meydana gelen askeri darbe süresinde karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının ufak ‘Sinema Çetesi’nin, daha sonra milyonlarca kişinin öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. İnsana hayati, hayatin anlamını ve kontrolünüz altında olmayan şeylerin öyle akıl almaz şekilde gelişip bir gün kapınıza dayanabileceğini sorgulatan bir sinema film…

Saat 16.00/ Enis Rıza Sakızlı ile Belgesel Atölyesi /

Farklı yaşam biçimlerinin, insan hikâyelerinin ve deneyimlerin paylaşılması ve toplumsal hafızanın güçlenmesine yönelik olarak belgeselin önemini de tartışacağımız atölye belgesel sinema dünyasına adım atmak isteyen, belgesel filmlerin nasıl yapıldığını merak eden, belgesel çekmek isteyen ilgililer için kaçırılmaması gereken bir etkinlik…

Enis Rıza Sakızlı Kimdir?
1948, Ankara doğumlu. Galatasaray Lisesi’nde okudu. Hacettepe Üniversitesi’nde sosyoloji ve filoloji derslerini izledi. 1969’da “Genç Sinema” grubu ile belgesel ve kısa film çalışmalarına başladı. Lisede yöneldiği ve 1969 yılında Vasıf Öngören’e epik tiyatro uygulamalarında çıraklık ederek yürüttüğü tiyatroyu amatör olarak sürdürmekte. 1972’de yurtdışında gösterime giren Fransa, İngiltere, İtalya ve Amerika Uzun metraj iki imgesel filmi ve iki belgesel filmi çeşitli yankılar uyandırdı.

Bir yandan serbest gazetecilik, edebiyat yazıları ,araştırmalar, İstanbul Üniversitesinde fotoğraf dersleri, Ankara Basın Yüksek Okulunda” Eğitim İçinde Üretim” programınsa bağlı olarak eğitmenlik ve kesintisiz sürdürdüğü belgesel film çalışmaları. Fotoğraf dersleri vermenin yanı sıra, Amerika ve Fransa’da iki fotoğraf sergisi açtı. Reklam ve belgesel ağırlıklı birçok filmde yazarlık, yönetmen yardımcılığı ve kameramanlık yaptı. 1970 yıllından beri belgesel çekiyor.

1987 yılında yapım yönetmeni Nalan Sakızlı ile birlikte kurdukları “VTR Araştırma Yapım Yönetim “kuruluşunda, tanıtım ve belgesel filmler gerçekleştirmekte ve yönetmen olarak çalışmaktadır. Çeşitli Okul ve kurumlarda fotoğraf, sinema, belgesel sinema üzerine dersler verdi. 1996 yılında büyük olarak Belgesel Sinemacılar Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı. Halen Galatasaray ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir yandan “Belgesel Sinema” dersleri vermeyi sürdürmektedir. Belgesel, fotoğraf ve reklam dallarında aldığı yurt içi ve yurt dışı çok sayıda ödülü bulunmaktadır. Belgesel film çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir