Erenköy’de Bağ Bozumu Başladı

15 Eylül 2011

Çanakkale merkeze bağlı Erenköy beldesinde bağ bozumu başladı.

Erenköy Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, beldede 2011 yılının bağ bozumuna başladıklarını belirterek, “Beldemizde daha önceki yıllarda 2 bin 400 ton üzüm rekoltesi bulunmasına rağmen maalesef Çanakkale’deki Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası’nın kapatılmasının ardından rekolte 300 tona kadar düştü. Buda beldemizdeki üreticilerimizi zor durumda bıraktı. Sonunda buradaki bağcılıkta yok olmaya başladı” dedi.

Özkurnaz, beldede üzüm yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması için bazı projelerinin olduğunu da belirterek, “Bölgemizde ağırlıklı olarak genelde kara sakız cinsi üzüm yetişiyor. Bu da önemli. Bu sebeple beldemizin bulunduğu bölgede belediyemizin önderliğinde bir şarap fabrikası kurmayı kararlaştırdık. Bu konudaki fizibilite çalışmalarımız sürüyor. Gelecek yıl içerisinde üretime geçmeyi planladığımız bu fabrikamızda 400 ile 500 ton üzüm işlemeyi planlıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, şaraba yatkın değişik üzüm cinslerini yetiştirmek” diye konuştu.

Öte yandan bağ bozumunun yapıldığı beldede üreticiler de ürünlerini satacak yer bulamamanın sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir