Ermeni Soykırımı ile İlgili Yasanın Geri Çekildiği Fransa ile İlişkiler Yumuşuyor

24 Nisan 2012

Türkiye ile Fransa arasında “Ermeni soykırımını inkarı suç sayan” yasa tasarısı konusunda yaşanan kriz Fransa Anayasa Konseyi’nin tasarıyı iptal etmesi ile askıya alınırken, Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümünde Fransız Anıtı’nda yapılan törene Fransızlarla birlikte Türk yetkililerin de katılması dikkat çekti.

“Ermeni soykırımını inkarı suç sayan” yasa tasarısının Fransa’da kabul edilmesinin ardından, Türk yetkililer Gelibolu Yarımadası’ndaki törenler öncesi mart ayı içinde Ankara’da bir toplantı yapmış ve bu toplantıya katılmak isteyen Fransız yetkili, davetsiz olduğu gerekçesiyle ülkesine geri gönderilmişti. Yasa tasarısının geri çekilmemesi halinde 24 Nisan’da Fransız Anıtı’nda yapılacak törenlere Türk yetkililerinin katılmama durumu dahi gündeme gelmişti. Fransa Anayasa Konseyi’nin Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısını iptal etmesi ile iki ülke arasındaki kriz yumuşarken, bu yılkı törenlere geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türk yetkililer de katıldı. Fransa’nın Ermeni soykırımı inkarını suç sayan yasa tasarısını geri çekmesinin, Türk yetkililerinin törene katılmasında etken olduğu iddia edildi.

Fransız Anıtı’nda düzenlenen törende, savaşa katılan ülkelere ait çelenklerin anıta konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak Türk ve Fransız milli marşları çalındı. Törenin ardından mezarlara karanfil bırakıldı. Daha sonra Seddülbahir köyünde İngilizlere ait Helles Anıtı’nda da tören düzenlendi. Anıta çelenklerin konulması ve dua okunmasından sonra tören saygı duruşu ile sona erdi.

Öte yandan tören sonunda Avustralyalı bir grup öğrenci bölgede güvenlik görevi yapan jandarma özel harekat ekipleri ile hatıra fotoğrafı çektirerek bir süre sohbet etti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir