Eski Çanakkale Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıkıyor

03 Ocak 2011

İhlas Haber Ajansı Çanakkale muhabiri Ayhan Öncü, sandıklarda sararıp yok olmaya başlayan Çanakkale ile ilgili fotoğrafları facebook adresinde yayınlayarak vatandaşlara nostalji yaşatıyor.

Geçmişini unutanın geleceğinin olamayacağını belirten Öncü, “Çanakkale, stratejik açıdan çok önemli bir mevkide. Dünyanın en önemli yerlerinden biri olan Çanakkale’nin geçmiş dönemlerdeki halinin nasıl olduğunu İnternette birkaç fotoğrafta görmüştüm. Bu konuda “Acaba çok eski Çanakkale fotoğrafı var mı?” diye internet ortamında araştırmaya başladım. Yerli ve yabancı çok sayıda internet sitesinden bulduğum bu fotoğrafları kendi facebook adresimde paylaşmaya başladım. Elinde Çanakkale ile ilgili eski fotoğraflar olanların bana bunları göndererek yardımcı olmalarını istedim. Bir süre sonra Çanakkaleliler sandıklarda yok olmaya başlayan fotoğrafları göndermeye başladılar. İlk başlarda 20-30 ile başlayan fotoğraf adedi şu an 500’ü geçti. Her gün yeni fotoğraflar geliyor. Resim gönderenlerden ricam, fotoğrafın hangi tarihte nerede çekildiğini ve fotoğraftaki kişilerin kimler olduğunu yazmaları. Çünkü onlar artık tarihi bir belge olarak burada kalacak” dedi.

Sandıklarda bulunan eski fotoğrafların sararıp yok olmamasını isteyen gazeteci Ayhan Öncü, “Bu fotoğrafları bütün Çanakkalelilerle paylaşmamız gerekir. Gelecek nesil bu fotoğraflara bakarak eski Çanakkale’nin nasıl olduğunu görecek. Facebook adresimde fotoğrafları yayınlamaya başladığımdan beri birçok kişi yorum yapıp tanıdıkları kişilerle ilgili hatıralarını yazıyor. Bu da beni mutlu ediyor. Bazı fotoğrafların arkalarında Osmanlıca yazılar bulunuyor. Bunları da uzmanlara okutarak bugünkü dile çeviriyoruz. Çanakkalelilerin desteği sayesinde fotoğraf sayısının 2-3 bine ulaşacağına inanıyorum. Bu konuda bana yardımcı olanlara ve olacaklara teşekkür ederim” diye konuştu.

Çanakkale ile ilgili 500’den fazla eski fotoğrafa facebooktan Ayhan Öncü adresinden ulaşılabiliyor.

İHA

Yorumlar...
  • cenk çankaya
    09/01/2011 19:42

    benimde merak ettiğim bir konuydu eski çanakkale fotoğrafları.fkir gerçekkten çok güzel, bu konuda emeği geçen herkesi kutluyoroum. iyi yayınlar.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir