Eski Kent Fotoğrafları Okuma Etkinlikleri Devam Ediyor

09 Kasım 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde eski kent fotoğrafları okuma serisi devam ediyor. 8 Kasım 2017 Çarşamba günü Kent Müzesi’nde Ahmet Kolkoparan kolaylaştırıcılığında “Eski Kent Fotoğrafları Okuma II” etkinliği gerçekleştirildi.

Ekim ayında gerçekleştirilen ilk fotoğraf okumasının ardından bu ayki fotoğraf okumasında Cumhuriyet Meydanı fotoğrafları üzerinden yorumlar yapıldı. Eski fotoğrafların yaklaşık olarak aynı açıdan çekilmiş yeni fotoğrafları ile birlikte sunulduğu sohbette 1880’li yılların sonlarından 1970’li yıllara kadar farklı farklı meydan fotoğrafları paylaşıldı. Cumhuriyet Meydanı’nın meydan haline geliş süreçlerinin gözlendiği etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk anıtının konulduğu anlara dair de bilgiler paylaşıldı. Cumhuriyet Meydanı ve Halk Bahçesi civarındaki binalar hakkında da konuşulan sohbette fotoğraflardaki fayton durağı ayrıntısı, meydan ve Halk Bahçesi arasında kalan alanın mezarlık olarak kullanıldığına dair bilgiler de paylaşıldı. Sohbete katılan konuklarında hafızalarında kalanların paylaşıldığı akşam, Aralık ayının ikinci Çarşambasında görüşülmek üzere sona erdi. Sohbetin sona ermesinin ardından Müze blog sayfası üzerinden akşamın değerlendirmelerinin çözümlemesinin paylaşılacağı bilgisi de duyuruldu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 15 Kasım 2017 Çarşamba saat 18.30’da Yrd. Doç. Dr. Canan Zehra Çavuş ile Kent Üzerine Tartışmalar III “Çanakkale’de Kentsel Yayılma ve Kırsal Alanlara Etkisi” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir