Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projeleri Sergileniyor

Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projeleri Sergileniyor
14 Ocak 2015

Çanakkale Belediyesi’nin Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projesi kapsamında, kent içi ve kent dışından mimarlar tarafından hazırlanan toplam 9 proje, bölgedeki hak sahipleri ve kentlilerin ziyaretine açıldı.

Yaklaşık 4 bin metrekarelik zemin alanına sahip olan Eski Küçük Sanayi Alanında, toplamda 46 hak sahibinin tamamı ile yapılan görüşmeler ve fikir alışverişleri sonrasında, kent merkezinde kalan bu alanın Çanakkale Belediyesi önderliğinde, kontrolünde ve sorumluluğunda yenileme çalışmalarına karar verildi. Hak sahiplerinin, mevcut haklarını ne şekilde kullanmak istedikleri ve projeye yönelik taleplerinin alınması ile birlikte mimari avan projenin elde edilmesi amacıyla Mimarlar Odası Çanakkale Şubesinde toplantı düzenlenerek, kentli mimarlardan öneri istendi. Bunun sonucunda ise kentimizden 6 ekip, kent dışından da 3 ekip olmak üzere toplam 9 proje önerisi Çanakkale Belediyesine sunuldu.

Projeler Birlikte Değerlendirilecek
Kent yaşamına dair üretilen projelerde katılımcılık anlayışını ön planda tutan Çanakkale Belediyesi, Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projesini de bu çerçevede yürütüyor. Bu kapsamda, 12 Ocak Pazartesi günü Parion Otel’de, 9 projenin sergiye sunulduğu bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İdare Mahkemesi Başkanı İbrahim Aydoğdu, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ve birim çalışanları başta olmak üzere, hak sahipleri ve kentliler katıldı.

“Vekalet Verilmesi Bizim İçin Onurdur”
Kokteylde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yıllar önce küçük sanayi bölgesi olarak planlanan bu alanın, günümüzde kent merkezinde kalması sebebiyle yenilenmesinin planlandığını, bu nedenle tüm hak sahipleriyle birebir görüşmelerin gerçekleştiğini kaydetti. Hak sahiplerinin tüm istek ve taleplerini kayıt altına aldıklarını belirten Başkan Gökhan, “Bu toplantılar sonucunda hak sahiplerinin vekaletlerini istedik ve herkes istisnasız olarak vekaletlerini verdi. Bundan büyük bir mutluluk ve kıvanç duyuyorum. Bu güvenin ifadesidir. Vekalet verilmesi, bizim için büyük bir onur meselesidir. Onun için bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çoğunluğun Kararı Uygulanacak…
Hak sahiplerinin de istekleri doğrultusunda çağrıya çıkıldığını ve hem kent içi hem de kent dışından ekiplerin hazırladığı 9 projenin sergiye çıktığını belirten Başkan Gökhan, “9 tane proje bugün geldi, sizlerin görüşüne sunuldu. Burada bir oylama yapılacak. Alanda iki tane sandık var. Birine 46 kişi yani, hak sahipleri oy atacak. Diğer sandığa da Çanakkale’de yaşayan herkes oy atabilecek. Bir hafta bu sandık açık kalacak. Bir haftanın sonunda hepsini ortaya çıkaracağız. Hangi proje öne çıkıyorsa, onun üzerinden konuşacağız. Değişiklik isteniyorsa değişiklikler yapılacak. Burada bir iş yapacaksak ortak, hep beraber yapacağız. Sadece belediye karar vermeyecek. Çoğunluk kararı bizim için önemli. Oy birliğine yakın bir kararla bunu tamamlayacağız. Sonrasında ihale aşamasına geçilecek. Yüklenici firma tespit edildikten sonra 18 aylık yapım süreci başlayacak. Siz hiçbir aşamada kimseyle muhatap olmayacaksınız. Yapı denetimini, çalışmasını biz yapacağız. Sizlerin taleplerini yerine getirecek şekilde planlayacağız” dedi.

Kentin Çehresi Değişecek…
Bölgenin cazibe merkezine dönüşeceğini ifade eden Başkan Gökhan, alanın dönüşüm değil, mevcut hak sahiplerinin bölgelerinden ayrılmak zorunda kalmadan yenileneceğini vurguladı. “Mevcut haklarınızın altına düşmeyeceksiniz” diyen Başkan Gökhan, kentin turizm kenti olma yolunda Çanakkale Belediyesi olarak gerekli adımları attıklarını da ifade etti. Gökhan, Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi, Kent Meydanı ve Çevresi Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi gibi yenileme projelerinin de olduğunu, bununla birlikte kentin diğer noktalarında da planlanan yenileme çalışmaları ile birlikte Çanakkale’nin 4-5 yıl içinde farklı ve modern bir görünüme kavuşması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Projeler Bir Hafta Boyunca Parion Otel’de Sergilenecek
Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projesi kapsamında hazırlanan toplam 9 proje, bir hafta süreyle Parion Otel Lobisinde sergilenecek. Aynı zamanda, alanda bulunan iki adet sandığa hem hak sahipleri hem de tüm kentliler beğendikleri proje için oy atabilecek.

Proje Hakkında

“Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Projesi”, İskele Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Saat Kulesi gibi kentin önemli odak noktalarını da içeren “Kent Meydanı ve Çevresi Düzenlemesi Kentsel Tasarım Projesi” ve “Sosyal Konutlar Mevki Kentsel İyileştirme Projesi” gibi şimdi de sunulmuş bulunan Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projesi, 100.yıl dolayısıyla bütün dünyada kentimize gittikçe artan ilgiye zemin hazırlayacaktır. Çanakkale Belediyesi, Kenti bu yeni gelişmelere hazırlamaktadır. Bu alan, Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binasına, Çanakkale Belediyesi Demokrasi Atölyesine, Cuma Pazarına, Sarıçay rekreasyon alanına komşudur ve bu alanlarla ilişkilendirilmektedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir