Ezine’nin Köprübaşı Köyü’nde Arpa Çeşit Demonstrasyonuna Ait Tarla Günü Yapıldı

Ezine’nin Köprübaşı Köyü’nde Arpa Çeşit Demonstrasyonuna Ait Tarla Günü Yapıldı
19 Haziran 2013

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ezine İlçe Müdürlüğü Koordinasyonunda Ülkesel düzeyde Araştırma-Yayım-Çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla yapılan “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında, İl Müdürlüğü ve Koordinatör Araştırma Enstitüsü olan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile kurulmuş olan Arpa Çeşit Demonstrasyonlarına ait Tarla Günü 14 Haziran 2013 tarihinde Ezine İlçesi Köprübaşı Köyü’nde yapıldı.

Düzenlenen Tarla Gününe Kurum amirleri, Tarımla İlgili Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı. Tarla Gününde bir konuşma yapan İl Müdürü Mustafa Akkuş; “Bakanlığımızca; Araştırmacı, Yayımcı ve Çiftçi arasındaki bağın geliştirilmesi, Tarımsal yeniliklerin çiftçilerimize aktarılması ile ilgili çalışmalar 1984 Yılında TYUAP (Tarımsal Yayım ve Uygulamalı Araştırma Projesi) Projesi ile kurumsallaştırılmış, projenin bitiminden sonra da 2000 yılından itibaren de Araştırmacı, Yayımcı ve Çiftçi arasındaki bağın korunması ve geliştirilmesi için; Tarımsal Araştırma, Yayım ve Eğitim fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışan kuruluşlar arasındaki işbirliğini etkin hale getirerek, koordinasyonu artırmak, çiftçi sorunlarına çözüm bulmak üzere Araştırma Enstitülerine iletmek, bulunan çözüm ve geliştirilen uygun teknolojilerin hızlı bir şekilde çiftçilere aktarılmasını sağlamak amacıyla bilgi alış verişi toplantıları yapılmaktadır.
Bakanlığımızca, Araştırma Enstitüleri tarafından geliştirilmiş olan yeniliklerin çiftçilerimize ulaşmasını sağlamak amacıyla; 2012 yılından itibaren Tarımsal Yayım Hizmetlerinin Desteklenmesi Projesi yürürlüğe konmuştur. Proje kapsamında yer alan bu çalışma, 2012 yılında 13 koordinatör enstitü ve 46 il müdürlüğünce yürütülmüştür. Koordinatör Enstitüler ile projenin faaliyet alanındaki İl Müdürlükleri işbirliği ve koordinasyon içinde yayım faaliyetlerini bir program dahilin de gerçekleştirilmektedir.
Ülkesel düzeyde, öncelikle Araştırma-Yayım-Çiftçi bağlantısının güçlendirilmesi çalışmalarında, Araştırma Enstitülerce hazırlanmış, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığımızdan onay alan ve desteklenen projeler, İl Müdürlükleri ve Enstitülerle işbirliği yapılarak uygulanmaya başlanmıştır. Araştırma-Yayım-Çiftçi ortak alanının çok daha etkili bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlayacak “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması” adı altındaki proje 2012 yılında koordinatör Araştırma Enstitümüz olan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte yürütülmeye başlatılmıştır.
Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İl Müdürlüğümüz işbirliği ile yürütülen Yeni Arpa çeşitlerinin tanıtılması projesi kapsamında 2012 yılında Biga İlçemizde ve merkez Tevfikiye köyünde demonstrasyonlar kurulmuş olup, sonucunda Biga ilçemizde tarla günü yapılmıştır. Yapılan Tarla gününde Ege Tarımsal Araştırma Enstitümüzün çeşidi olan Hilal arpa çeşidi 490 kg/da verim ile en yüksek verimi vermiştir.
2013 yılında ilimizde Bayramiç ve Ezine ilçelerimizde beş lokasyonda Arpa Çeşit Demonstrasyonu kurulmuş olup, Ezine ilçemizdeki bir demonstrasyonumuz da aşırı yağışlardan dolayı çimlenme ve çıkış olmamış, Bayramiç ilçemizdeki lokosyondada domuz zararı meydana gelmiştir. Ezine ilçemiz Köprübaşı Köyünde Mustafa ÖZKAN’a ait tarlada Akhisar 98, Vamıkhoca 98, Hilal, Bayrak, Sancak ve yerli arpa çeşidinin ekildiği demonstrasyon sonucu, tarla günü ile bugün çiftçilerimize tanıtılacaktır. Bu tarla gönünde ekilen arpa çeşitlerinin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Ben bu demonstrasyonun kurulmasına katkı sağlayan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne, demonstrasyonu kuran ve Tarla gününü gerçekleştiren Ezine ilçe Müdürlüğümüz personeline teşekkür eder, tüm katılımcılara hoş geldiniz der, kurumum adına herkesi saygıyla selamlarım”
dedi.

Tarla Gününde yapılan hasat sonucu Köprübaşı Köyü’nde ekimi yapılan çeşitler ve dekara verimlerinin aşağıdaki gibi olduğu açıklandı:
Bayrak: 330 kg/da
Sancak: 310 kg/da
Hilal: 290 kg/da
Yerli: 238 kg/da
Vamıkhoca 98: 192 kg/da
Aksihar 98: 155 kg/da

Köprübaşı Köyü’ndeki demonstrasyon 14 dekarlık alanda 24 Kasım 2012 tarihinde kurulduğu belirtilirken demonstrasyonda Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsüne ait Akhisar 98, Vamıkhoca 98, Hilal, Bayrak, Sancak ve yerli arpa çeşitlerinin kullanıldığı açıklandı. Böylece 6 farklı çeşit arpanın karşılaştırılması sağlanırken yapılan Tarla Günü etkinliği ile Demonstrasyon sonuçlarının yöre çiftçisine gösterildiği bildirildi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir