!f2 Çanakkale filmlerine Primas’la başlangıç

!f2 Çanakkale filmlerine Primas’la başlangıç
29 Eylül 2018
16:00
Ece Ayhan Kültür Evi
Film Gösterimi

Yeni !f2 Çanakkale Film gösterimlerine kaldığı yerden devam ediyor.
Yeni !f2 Çanakkale, Eylül ile beraber her ayın son hafta sonu gerçekleşecek olan film seçkisi gösterimlerine İstanbul’un Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nü alan Primas (Kuzenler) ile başlıyor. 29 Eylül saat 16.00’da Ece Ayhan Kültür Evi’nde düzenlenecek film gösterimi hakkında yapılan açıklamada;”Filmin içeriği ve uzunluğu nedeni ile bu ay tek bir film gösterimi ve ardından da söyleşi gerçekleşecek. Söyleşi ve konuşmacılar/konuklar ile ilgili detayları en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız! Etkinlik ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır” denildi.

PRIMAS (Kuzenler)
Kanada, Arjantin – 2017 – 100′ – Renkli – DCP – İspanyolca
“Sevgili günlük, sana gece Paris’e yolculuk eden ve sonra geri dönen bir timsah kızın hikayesini anlatacağım.” (Filmden)
Laura Bari’nin iki kuzen hakkındaki ilham verici belgeseli. !f seyircisinin Antoine’la (!f 2010) yakından tanıdığı Laura Bari, Ariel (2014) ile devam ettirdiği üçlemesini; Rocío ve Aldana adlı iki kuzenin hikayesini anlattığı mükemmel Primalar’la sonlandırıyor. Geçmişlerinde yaşadıkları korkunç şiddet pasajları bu iki genç kadının yaşamlarında hem fiziksel hem de ruhsal olarak derin yaralar bırakmıştır. Bari’nin samimi kamerası aracılığıyla onlara; birbirleriyle hikayeler paylaşıp, sohbet ederken ve düşlerinde kaybolurken eşlik ederiz. Arjantin’den halalarını ziyaret etmek için Montreal’e gittiklerinde onlar için tamamen başka bir dünyanın kapıları açılır: Dans, mim, tiyatro, sirk ve görsel sanatlarla tanışırlar. Kendilerini rahat hissettikleri ve onları iyileştiren bir dünyadır adeta burası. Laura Bari, büyük bir samimiyet ve sıcaklıkla ele aldığı bu büyüme hikayesiyle; büyüleyici ve dönüştürücü anları yakalayarak, ilham verici, akıldan çıkmayacak bir filme imza atıyor.
Festivaller
MAR DEL PLATA, IDFA, RIDM
Yönetmen Hakkında
Arjantin asıllı Laura Bari, yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj film çalışması Antoine (2009) ile yaklaşık 30 uluslararası festivale katıldı ve 15 ödül kazandı. Yönetmenlik kariyerine Ariel (2013) ile devam eden Bari’nin son filmi ise Primalar (2017).

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir